Храна која се грижи за вашиот црн дроб
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Продавач 24-04-2018
Пекар 24-04-2018


Храна која се грижи за вашиот црн дроб

Без разлика на тоа какви супстанци влегуваат во нашиот организам, црниот дроб е тука да ги процесира, обработи и да ни помогне да се ослободиме од нив.

10-proizvodi-koi-se-grizat-za-vashiot-crn-drob-01_2.jpg

Токму затоа, многу е важно да се грижите за вашиот црн дроб.

Тоа можете да го направите со неколку производи:

1. Лук

Лукот содржи многу супстанци кои се здрави за црниот дроб, а посебно што содржи селен кој ги зголемува ефектите на антиоксидансите. Лукот исто така содржи и аргинин кој ги релаксира крвните садови и го намалува крвниот притисок во дробот.

10-proizvodi-koi-se-grizat-za-vashiot-crn-drob-1.jpg

2. Маслиново масло

Ладното цедено масло кога се консумира умерено ги „јаде“ токсините од телото и на еден начин презема дел од работата на црниот дроб.

10-proizvodi-koi-se-grizat-za-vashiot-crn-drob-2.jpg

3. Зачини и зеленчук

Мислиме посебно на зелениот зеленчук и зачините кои се добиваат од зелени растенија, бидејќи истите содржат селен и калциум. Зелениот зеленчук го заштитува црниот дроб преку неутрализирање на ефектите на металите, хемикалиите и пестицидите.

10-proizvodi-koi-se-grizat-za-vashiot-crn-drob-3.jpg

4. Зелен чај

Зелениот чај е богат со антиоксиданси познати како катехини кои го штитат организмот од штетните радикали и според научниците, од многу типови на рак.

10-proizvodi-koi-se-grizat-za-vashiot-crn-drob-4.jpg

5. Грејпфрут

Витаминот Ц, ама и глутатионот кој се лачи и од црниот дроб помагаат при обновувањето на ткивата, производството на протеини и брзо регенерирање на имуниот систем.

10-proizvodi-koi-se-grizat-za-vashiot-crn-drob-5_copy.jpg

6. Ореви

Оревите се богати со антиоксиданси и незаситени масти кои спречуваат да се акумулираат масти на црниот дроб.

10-proizvodi-koi-se-grizat-za-vashiot-crn-drob-6.jpg

7. Јаболка

Јаболката содржат пектин, кој е неопходен за чистење на телото и отстранување на токсините од системот за варење на храна.

10-proizvodi-koi-se-grizat-za-vashiot-crn-drob-7.jpg

8. Куркума

Куркуминот е составна супстанца на куркумата кој го чисти црниот дроб и превенира токсините и алкохолот да се претворат во штетни материи.

10-proizvodi-koi-se-grizat-za-vashiot-crn-drob-8.jpg

9. Лимон и лимета

Лимонот и лиметата содржат големи количини на витамин Ц кој е познат по тоа што токсините ги претвора во хидросолубилни супстанци кои лесно се исфрлаат од телото.

10-proizvodi-koi-se-grizat-za-vashiot-crn-drob-9.jpg

10. Авокадо

Авокадото содржи глутатион кој заедно со витамините Ц, Е и К делуваат како антиоксиданси и ги неутрализираат слободните радикали, па на тој начин го штитат црниот дроб од оштетување.

10-proizvodi-koi-se-grizat-za-vashiot-crn-drob-10.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Трикови со кои ќе ја одржите формата на телото и по 40-тата Веќе на сите ни е добро познато дека после 40-тата, метаболизмот почнува побавно...
Претеравте со кафеани? 6 знаци дека црниот дроб не ви го поднесува пра... Секој ден веселби до раните утрински часови? Данокот мора да се плати! Секој ...
10 промени кои ќе ви се случат кога ќе почнете да се туширате со ладна... Ладниот туш не е добар само во лето, кога итно ви треба нешто што ќе ви ја спушт...