Храна за која телото ќе ви биде благодарно ако ја консумирате
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-03-2020
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Храна за која телото ќе ви биде благодарно ако ја консумирате

Многупати пишуваме и читаме за здравата исхрана и какви видови храна треба да јадеме за да бидеме здрави.

18-namirnici-za-koi-teloto-kje-vi-bide-blagodarno-ako-gi-konsumirate-01.jpg

Нормално, зеленчукот и овошјето се на врвот на листата, но понекогаш на телото му се неопходни и некои други работи.

Погледнете ја оваа листа на храна која може да направи секоја жена да заблеска. И секако, да се чувствува пријатно во своето тело, а што е најважно од сѐ – здраво.

18-namirnici-za-koi-teloto-kje-vi-bide-blagodarno-ako-gi-konsumirate-02.jpg

18-namirnici-za-koi-teloto-kje-vi-bide-blagodarno-ako-gi-konsumirate-03.jpg

Секоја жена има свои начини на кои прави кожата да изгледа природно. Но постојат некои универзални јадења со кои кожата ќе заблеска и ќе го забави процесот на стареење.

Храната богата со витамините Ц, А и Е, како и со антиоксиданси ја штити кожата од оштетувања и прави да изгледате помладо.


18-namirnici-za-koi-teloto-kje-vi-bide-blagodarno-ako-gi-konsumirate-04.jpg

Според истражувањата, некои намирници може да ве заштитат и да го спречат ракот. Со внесување на овие намирници во телото, му правите огромна услуга.


18-namirnici-za-koi-teloto-kje-vi-bide-blagodarno-ako-gi-konsumirate-05.jpg

Калциумот е еден од најважните елементи за цврсти заби и коски. Витаминот Д исто така се содржи во овие намирници а е добар за расположението како и за когнитивните процеси.


18-namirnici-za-koi-teloto-kje-vi-bide-blagodarno-ako-gi-konsumirate-06.jpg

За жените, плодноста и балансот на хормоните се многу важни, а се дефинирани со консумација на храна богата со омега 3 киселини, витамин Е, јод и витамин Ц.


18-namirnici-za-koi-teloto-kje-vi-bide-blagodarno-ako-gi-konsumirate-07.jpg

Протеинот е неверојатно важен за здравјето, како за младите, така и за повозрасните девојки и треба да се погрижите редовно да го консумриате.


18-namirnici-za-koi-teloto-kje-vi-bide-blagodarno-ako-gi-konsumirate-08.jpg

Фолната киселина му помага на телото да создава и да ги одржува новите клетки, го одржува балансот на емоционалната состојба и го подобрува имунолошкиот систем.

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зачинета храна и многу супи: Здрави навики од различни земји во светот Сите земји си имаат свои навики и начин на живот кој функционира за нив. Добро е...
Какви промени ќе му се случат на вашето тело откако ќе ослабете? Според Светската здравствена организација, преку 2 милијарди возрасни луѓе низ с...
Храна која треба сè повеќе да ја јадете како што „стареете“ Како што станувате повозрасни, така се менуваат потребите на телото и треба да с...

Спонзорирани линкови: