8 работи кои ги правите секој ден, а им штетат на вашите очи


8 работи кои ги правите секој ден, а им штетат на вашите очи

Дали знаете дека со тоа што пуштате светло во канцеларијата додека низ прозорците влегува дневна светлина им штетите на вашите очи?

8-raboti-koi-gi-pravite-sekoj-den-a-im-shtetat-na-vashite-ochi-01.jpg

Според податоците на Светската здравствена организација околу 253 милиони луѓе во светот страдаат од разни проблеми со очите.

Дури 80% од овие проблеми може да бидат излечени или уште подобро да биде спречена нивната појава.

Работи кои ги правите секој ден, а им штетат на вашите очи:

Работа на вештачка светлина

Ова се случува речиси во секоја канцеларија и очите ги прави уморни, перформансите им се намалуваат и почнува да ве боли главата.

Најдобро е да ги тргнете ролетните и да работите под природна светлина. Вештачката има одредени трепкања, кои иако окото не ги перципира, му пречат.

8-raboti-koi-gi-pravite-sekoj-den-a-im-shtetat-na-vashite-ochi-02.jpg

Солариум

Истражување спроведено во Норвешка и Шведска покажа дека кај жените кои редовно одат на солариум поголема е шансата за развој на рак на очите.

Купете си специјални заштитни очила и заштитете ги очите навреме од штетните ултравиолетови зраци.

8-raboti-koi-gi-pravite-sekoj-den-a-im-shtetat-na-vashite-ochi-03.jpg

Неквалитетни очила за сонце

Со ставањето на очила за сонце ние го „исклучуваме“ природниот заштитен механизам на очите, односно кога гледаме во силна светлина не трепкаме и зениците не се стеснуваат. Па, затоа мора да ставите квалитетни очила за сонце, ако не сакате да добиете доза ултравиолетово зрачење.

Бојата на стаклата најдобро е да биде кафена, темно зелена или сива. На нив не смее да има гребнатини.

8-raboti-koi-gi-pravite-sekoj-den-a-im-shtetat-na-vashite-ochi-04.jpg

Пушење

Пушењето го спречува дотокот на кислород во крвните садови во очите и со тоа се јавува ризик од мускулна атрофија и развој на катаракта.

Леќите на очите стануваат мрзеливи, а видот заматен. И ова е една од главните причини за слепило во светот.

Пуштачите имаат два пати поголема шанса да имаат т.н. синдром на суви очи.

8-raboti-koi-gi-pravite-sekoj-den-a-im-shtetat-na-vashite-ochi-05.jpg

Уште 4 работи на следната страна...Би можело да ве интересира:

9 работи кои треба да ги правите помалку за да одите на доктор поретко Од пиење од пластични чаши до ставање на чантата на кревет, некои ваши навики се...
Потење, црвенило, пецкање: Знаци на дланките кои откриваат здравствени... Дланките се еден од првите делови на телото кои почнуваат да покажуваат знаци на...
7 начини како екстремната тага може физички да го повреди вашето тело Нашето тело е еден извонреден механизам. Тоа јасно отсликува сè што ни се случув...