Колку време му е потребно на телото да ја свари храната која ја внесувате?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Колку време му е потребно на телото да ја свари храната која ја внесувате?

Влијанието на дигестивниот систем односно варењето на храната, врз слабеењето и доброто здравје е голема.

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-01.jpg

Секако, точното време на варење на храната  и целосно исфрлање од организмот зависи од индивидуалното здравје на секој човек, метаболизмот, полот и други фактори.

Но, секако, зависи и каква храна јадете, бидејќи на секој тип храна ѝ е потребно различно време за да се свари.

Во продолжение, може да погледнете колку време му е потребно на телото да свари различен тип храна, во нормални услови (но, тоа не значи дека секогаш и кај секого е потребно толку време).

Вода – веднаш влегува во црева

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-02.jpg

Сок од овошје или зеленчук – 15-20 минути

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-03.jpg

Свеж зеленчук – 30-40 минути

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-04.jpg

Варен зеленчук – 40 минути

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-05.jpg

Риба – 45-60 минути

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-06.jpg

Салата со масло – 1 час

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-07.jpg

Зеленчук со скроб – 1.5-2 часа

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-08.jpg

Зрна (ориз, леќа, киноа) – 1 часа

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-09.jpg

Млечни производи – 2 часа

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-10.jpg

Јаткасти плодови – 3 часа

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-11.jpg

Пилешко месо – 1.5-2 часа

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-12.jpg

Говедско месо – 3 часа

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-13.jpg

Јагнешко месо – 4 часа

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-14.jpg

Свинско месо – 5 часа

kolku-vreme-e-potrebno-za-teloto-da-svari-razlichni-tipovi-hrana-15.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Храна која треба сè повеќе да ја јадете како што „стареете“ Како што станувате повозрасни, така се менуваат потребите на телото и треба да с...
Храна и лекови кои не се добра комбинација и не треба да ги мешате Сите лекови имаат свои карактеристики, потребна доза која не треба да се надмину...
Интересни начини на кои телото се бори да ги врати хормоните во баланс Колку што е проучувано и колку што постојат сознанија за начинот на функционирањ...

Најчитани неделава