10 трикови за стапалата и чевлите да ви бидат здрави и во одлична форма


10 трикови за стапалата и чевлите да ви бидат здрави и во одлична форма

Не дозволувајте вашите чевли да се допираат до другите чевли вака спречувате ширење на бактериите.

10-trikovi-za-stapalata-i-chevlite-da-vi-bidat-zdravi-i-vo-odlichno-forma-01.jpg

Многу луѓе носат претесни и неудобни чевли, кои не им одговараат на ногата. Резултатот се отоци, тензија и болка.

Како да ги одржите стапалата и чевлите здрави и во одлична форма?

Залепете ги вториот и третиот прст на секое стапало кога носите високи потпетици за да избегнете повреди и болка.

10-trikovi-za-stapalata-i-chevlite-da-vi-bidat-zdravi-i-vo-odlichno-forma-02.jpg

Обидете се да одите босоноги колку што можете повеќе, на овој начин стапалата ќе ви дишат и ќе се спречи развој на габички на ноктите.

10-trikovi-za-stapalata-i-chevlite-da-vi-bidat-zdravi-i-vo-odlichno-forma-03.jpg

На крајот од денот истегнете ги стапалата со помош на еластична лента за да се ослободите од тензијата и болката.

10-trikovi-za-stapalata-i-chevlite-da-vi-bidat-zdravi-i-vo-odlichno-forma-04.jpg

Испрскајте алкохол во вашите чевли за да спречите затворање на порите и да го намалите потењето.

10-trikovi-za-stapalata-i-chevlite-da-vi-bidat-zdravi-i-vo-odlichno-forma-05.jpg

Ставете линии од силикон на чевлите оддолу за да го спречите лизгањето.

10-trikovi-za-stapalata-i-chevlite-da-vi-bidat-zdravi-i-vo-odlichno-forma-06.jpg

Уште 5 трикови на следната страна...Би можело да ве интересира:

Трикови со кои ќе ја одржите формата на телото и по 40-тата Веќе на сите ни е добро познато дека после 40-тата, метаболизмот почнува побавно...
Зачинета храна и многу супи: Здрави навики од различни земји во светот Сите земји си имаат свои навики и начин на живот кој функционира за нив. Добро е...
Помош за оние кои патат од алергии: Како сами да си помогнете и да ги ублажите симптомите? Иако кај некои, алергиите се јавуваат многу порано, сепак има и такви кои имаат ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg