7 знаци дека всушност не спиете длабоко
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


7 знаци дека всушност не спиете длабоко

Секоја ноќ не е иста, дури и ако веќе сте го воспоставиле осумчасовниот циклус на спиење.

7-znaci-deka-vsushnost-ne-spiete-dlaboko-01.jpg

Некогаш, можеби имате проблеми со спиењето, а за тоа воопшто да не сте свесни. Затоа и често не ви е јасно зошто некогаш сте добро наспани, а следниот ден се чувствувате како едвај да сте се одмориле.

Зад ова може да има најразлични медицински проблеми, но и едноставно, телото да не ви е навикнато на таквиот циклус.

Обратете повеќе внимание што ви го попречува сонот, а ако е потребно, обратете се и кај лекар.

Ова се седум знаци дека нешто се случува со вас, што спречува да имате длабок сон:

Се будите лесно

Ако ве буди секој звук или дури и најслабата светлина, тогаш сигурно не спиете длабоко. Кога телото е заспано длабоко, тогаш будењето при тивки звуци и слаба светлина е многу потешко од тоа.

Одложувате аларми

Будењето наспани за вас е вистински мит, а кога ќе заѕвони алармот толку сте „гроги“ што го одложувате алармот. Ова воопшто не е здраво и сигурно нема да се наспиете повеќе во следните 15 минути.

Имате проблем со 'рчење

'Рчењето може да ве спречи длабоко да заспиете, иако на вашето тело очајно му е потребно тоа. Доколку сте свесни за ваквиот проблем, не оставајте да стане поголем, туку обратете се кај лекар.

7-znaci-deka-vsushnost-ne-spiete-dlaboko-02.jpg

Ви треба преспивање преку ден

Дури и ако сте спиеле осум часа ноќта, тоа што имате потреба да преспиете е знак дека не ви бил доволен ноќниот сон. Ова не треба да го мешате со енергизирачката дремка, бидејќи таа само ви е повремен поттикнувач. Постојаната потреба за преспивање веќе е проблем.

Се будите во текот на ноќта

Некогаш поради звуци или потреба за во тоалет, а некогаш тотално без причина. Тоа значи дека мозокот не може да влезе во РЕМ-фазата и со секое будење вие повторно ја одложувате.

7-znaci-deka-vsushnost-ne-spiete-dlaboko-03.jpg

Преморени сте

Не ви е јасно зошто не ви помага ниту кафе, ниту храна, за да го избуткате денот. Вие константно сте преморени и уморот не се губи дури ни кога правите работи што теоретски треба да ве енергизираат.

Секогаш сте будни пред алармот

Некогаш може да ви е случи да бидете будни пред алармот дури и по час или два и да се мачите да дремнете уште малку. Ова е јасен знак дека нешто не е во ред со вашиот циклус на сонот.

Препознавањето во најмалку еден од овие симптоми е алармантно и потребно е да консултирате лекар, за да би можеле конечно да се одморите адекватно.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Навики коишто ги практикувате секојдневно, а ви го влошуваат здравјето Почнувајќи од станувањето од креветот, па сè до опуштањето после тежок ден, дено...
Зошто треба да избегнувате да спиете на каучот во дневна соба? Доаѓате дома од работа или од предавање, и се „фрлате“ во прегратката на каучот ...
Навики кои може да бидат знаци на ментално нарушување Симптомите на менталните нарушувања не секогаш може лесно да се распознаат. Но, ...