Што ќе се случи за 9 дена, доколку ги откажете сите пијалаци, освен водата?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 21-09-2020


Што ќе се случи за 9 дена, доколку ги откажете сите пијалаци, освен водата?

Сите знаеме колку водата е здрава за нашиот организам. Но, дали некогаш сте се запрашале што ќе се случи доколку 9 дена пиете само вода, а се откажете од сите останати пијалаци?

Sto-ke-se-sluci-za-9-dena-dokolku-gi-otkazete-site-pijalaci-osven-vodata-01.jpg

Побрзо ќе ги изгубите килограмите

Доколку им кажете стоп на сите пијалаци, освен на водата, за само 9 дена, ефектот ќе биде ист како да сте истрчале 8 km.

На овој начин ќе ја поттикнете размената на материите го организмот и ќе ги намалите маснотиите во крвта. Воедно, водата во потиснува апетитот, што значи дека автоматски ќе внесувате помалку калории.

Мозокот и срцето функционираат подобро

Доколку пиете најмалку 5 чаши вода дневно, односно 1 литар, го намалувате ризикот од срцев удар за неверојатни 41%. Освен тоа, ќе се зголеми и протокот на кислород низ телото.

По 8 испиени чаши вода, активноста на мозокот се зголемува за 30%, кожата станува понежна и почиста. Водата го чисти лицето и ѝ ја враќа влажноста на кожата.

Се намалува ризикот од болести

Доколку пиете многу вода, имајте предвид дека го зајакнувате имунитетот. Со мала и едноставна промена како пиењето вода, ќе успеете да го намалите крвниот притисок, побрзо да го излекувате воспалениот мочен меур, па дури и да спречите развивање на рак на дебелото црево.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто не треба да пиете вода од пластично шише кое ви стоело во автомобил на топло? Жештините честопати сакаме да си ги олесниме додека поминуваме време во автомоби...
Совети како да го намалите стресот кога се обидувате да зачнете дете Не му пишувајте на партнерот додека е на работа дека во моментот сте плодни, сам...
Побрзо ќе помине ако одлежите: Грешки кои ги правите кога сте настинати Не се лажете дека сте настинале затоа што сте седеле надвор на ниски температури...

Најчитани неделава