8 работи што ќе му се случат на телото ако почнете секој ден да пиете сок од домати
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


8 работи што ќе му се случат на телото ако почнете секој ден да пиете сок од домати

Намалување на тежина, подобрување на здравјето, третирање на нервите и зајакнување на кожата – листата со причини зошто да пиете сок од домати секој ден е долга.

8-raboti-shto-kje-mu-se-sluchat-na-teloto-ako-pochnete-sekoj-den-da-piete-sok-od-domati-01.jpg

Една чаша свежо цеден сок од домат на ден може да има големо позитивно влијание врз здравјето.

Бројот на корисни својства во овој напиток е огромен, па оние кои сакаат да се придржуваат до правилата за здрава исхрана и живот, време е да почнат да го консумираат.

Како влијае врз телото секојдневното пиење сок од домати, без никакви додатоци:

Го намалува ризикот од рак заради високото ниво на моќни антиоксиданси

8-raboti-shto-kje-mu-se-sluchat-na-teloto-ako-pochnete-sekoj-den-da-piete-sok-od-domati-02.jpg

Помага во борба против срцеви заболувања и го намалува нивото на холестерол

8-raboti-shto-kje-mu-se-sluchat-na-teloto-ako-pochnete-sekoj-den-da-piete-sok-od-domati-03.jpg

Го смирува нервниот систем, ослободува од стрес и тензија, благодарение на сератонинот

8-raboti-shto-kje-mu-se-sluchat-na-teloto-ako-pochnete-sekoj-den-da-piete-sok-od-domati-04.jpg

Помага телото да се прочисти целосно, благодарение на состојките кои имаат ефект врз црниот дроб и бубрезите

8-raboti-shto-kje-mu-se-sluchat-na-teloto-ako-pochnete-sekoj-den-da-piete-sok-od-domati-05.jpg

Го зајакнува имунитетот заради големото количество на витамин Ц кое го содржи

8-raboti-shto-kje-mu-se-sluchat-na-teloto-ako-pochnete-sekoj-den-da-piete-sok-od-domati-06.jpg

Помага во губењето вишок килограми заради својствата на прочистување и забрзување на метаболизмот

8-raboti-shto-kje-mu-se-sluchat-na-teloto-ako-pochnete-sekoj-den-da-piete-sok-od-domati-07.jpg

Ги прочистува белите дробови и посебно се препорачува за пушачите

8-raboti-shto-kje-mu-se-sluchat-na-teloto-ako-pochnete-sekoj-den-da-piete-sok-od-domati-08.jpg

Ја прочистува, подмладува и затегнува кожата, ги намалува брчките и ја прави кожата сјајна и свежа

8-raboti-shto-kje-mu-se-sluchat-na-teloto-ako-pochnete-sekoj-den-da-piete-sok-od-domati-09.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Навики коишто ги практикувате секојдневно, а ви го влошуваат здравјето Почнувајќи од станувањето од креветот, па сè до опуштањето после тежок ден, дено...
Што ќе му се случи на вашето тело ако живеете една седмица без стрес? Само една седмица релаксираност и смирен ум ќе направи чуда за вас. Без раз...
Интересни начини на кои телото се бори да ги врати хормоните во баланс Колку што е проучувано и колку што постојат сознанија за начинот на функционирањ...