Секојдневни навики што полека го уништуваат вашето здравје


Секојдневни навики што полека го уништуваат вашето здравје

Знаеме дека пушењето, пиењето алкохол и јадењето брза храна е лошо за нашето здравје. Но дали знаевте дека постојат некои помалку познати навики што постепено го уништуваат вашето здравје?

sekojdnevni-naviki-shto-postepeno-go-unishtuvaat-vasheto-zdravje-01.jpg

Погледнете за кои станува збор:

Чување на паричникот во задниот џеб

Седењето врз паричникот, дури и само 15 минути, може да го искриви ’рбетот и да направи промени кај ’рбетните лигаменти. Со текот на времето ова ќе предизвика асиметрија, функционална сколиоза и хронична болка во грбот.

sekojdnevni-naviki-shto-postepeno-go-unishtuvaat-vasheto-zdravje-07.jpg

Користење на електронски направи во кревет

Неодамнешните истражувања покажале дека употребата на електронски направи пред спиење ви го скратува сонот и го намалува неговиот квалитет. Истовремено, оваа навика може да предизвика дебелеење и замор во текот на денот.

sekojdnevni-naviki-shto-postepeno-go-unishtuvaat-vasheto-zdravje-02.jpg

Миење раце со жешка вода

Бројни истражувања покажале дека топлата и студената вода се исто ефикасни во отстранувањето на бактериите и микробите од нашите раце. За да ги отстранете сите микроби од дланките, ќе треба да се измиете со врела вода. Кога ги миете рацете со топла вода, ја омекнувате кожата и ги правите дланките поподложни на микроби.

Пиење од пластични шишиња

Пластичните шишиња претставуваат закана поради хемикалиите што ги ослободуваат кога се изложени на високи температури. Овие хемикалии ја загадуваат течноста во шишето и можат да предизвикаат разни проблеми со ендокриниот систем.

sekojdnevni-naviki-shto-postepeno-go-unishtuvaat-vasheto-zdravje-03.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Што ќе се случи за 9 дена, доколку ги откажете сите пијалаци, освен во... Сите знаеме колку водата е здрава за нашиот организам. Но, дали некогаш сте се з...
Како да останете здрави дури и кога работите од седечка позиција со ча... Седењето пред бирото по осум или повеќе часови навистина создава сериозни здравс...
Список на 21 болка и болест кои се лечат со неколку чаши вода на празе... Доколку сте здрави, сигурно веќе уживате во многу вода во текот на денот, но док...