Навидум безопасни проблеми со женското здравје што не треба да ги игнорирате
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Навидум безопасни проблеми со женското здравје што не треба да ги игнорирате

Дали некогаш чувствувате чешање на интимната област? Дали некогаш чувствувате болка и непријатен мирис за време на сексуалниот однос?

navidum-bezopasni-problemi-so-zhenskoto-zdravje-shto-ne-treba-da-gi-ignorirate-01.jpg

Овие појави се јасен знак дека нешто не е во ред. Иако можеби во тој момент ви изгледаат безопасно, најдобро би било да не ги игнорирате.

Ова не значи дека секој од овие знаци укажува на нешто сериозно. Едноставно, добро е да се грижите за интимното здравје со цел навреме да ги спречите несаканите проблеми.

Чешање

Сувата кожа во пределот на вагината може да бие предизвикана од разни фактори. Долната облека, алергиската реакција на гел за туширање и габичните инфекции се само некои од причините за чешање.

Доколку чешањето не престане после неколку дена, а кожата е поцрвена од вообичаено, најдобро е да одите на гинеколог.

navidum-bezopasni-problemi-so-zhenskoto-zdravje-shto-ne-treba-da-gi-ignorirate-02.jpg

Бели мозолчиња

Белите мозолчиња на интимната област не треба да се игнорираат. Понекогаш тие се знак за херпес, а во овој случај никако не смеете да имате секс, дури ни со кондом.

Печење за време на мокрење

Најчесто ова е симптом за воспален мочен меур, но за да бидете безбедни, одете на лекар.

Воспалението на мочниот меур е бактериска болест која треба да се третира со лекови.

navidum-bezopasni-problemi-so-zhenskoto-zdravje-shto-ne-treba-da-gi-ignorirate-03.jpg

Чуден мирис

Доколку сте забележале непријатен мирис, сличен на риба, тоа може да биде знак за бактериска инфекција на вагината.

Овие инфекции можат да настанат од предолгото носење тампон, пречесто туширање, пушење, па дури и од премногу секс.

И во овој случај, гинекологот најдобро ќе знае што да правите.

Исцедок

Вагиналниот исцедок е нормална појава и може да биде густ, редок, проѕирен и млечно-бел. На овој начин вагината се чисти и ја одржува својата рН вредност.

Но, доколку исцедокот личи на свежо сирење или ви изгледа необично, тогаш најверојатно постои некаков проблем. Тоа може да биде габична инфекција, но причина можат да бидат и некои лекови, нарушувања или стрес.

Доколку исцедокот е зелен или жолт, тогаш може да станува збор за нешто посериозно, како кламидија или гонореја. Во овој случај, веднаш одете на лекар.

navidum-bezopasni-problemi-so-zhenskoto-zdravje-shto-ne-treba-da-gi-ignorirate-04.jpg

Крвавење

Доколку краварите кога немате менструација, не игнорирајте го тоа. Крвавењето може да биде знак за хормонално нарушување, а може да биде предизвикано и од контрацепциски таблети.

Доколку забележите крв за време на секс, може да станува збор за вирус или проблем со слузокожата.

Сувост

Кога вагината е сува, сексот може да биде навистина болен.

Сувоста најчесто ес појавува во менопаузата, после породување, поради хормонална нерамнотежа и хемотерапија.

Доколку често имате проблем со сува вагина, најдобро е да го посетите вашиот гинеколог.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 предупредувачки знаци дека е време да направите промена во животот Во животот секогаш постои одреден момент што делува како катализатор и предизвик...
Лекови кои е добро да ги спакувате за на одмор Многу проблеми што се појавуваат за време нa патувањето можат да бидат решени со...
Дување во палец, чешање на ушите - чудни медицински техники кои може да ви го подобрат здравјето Човечкиот организам е таинствен, а понекогаш и прилично чуден систем. Некои проб...

Најчитани неделава