Работи што треба да си ги кажувате кога се чувствувате депресивно


Работи што треба да си ги кажувате кога се чувствувате депресивно

Што си кажувате во моментите кога вашата депресија ќе ги покаже забите? Веројатно ништо позитивно.

raboti-shto-treba-da-si-gi-kazhuvate-koga-depresijata-kje-stane-nepodnosliva-01.jpg

Оние кои се соочиле со депресија многу добро знаат дека може да биде навистина тешко да излезете од нејзините канџи.

За да си ја подобрите состојбата дефинитивно ќе треба повеќе од позитивни зборови, но, во најтешките моменти, токму тие можат да ви помогнат.

Можеби ви изгледа невозможно да помислите на што било позитивно во тој момент, но следниот пат кога ќе се чувствувате безнадежно, обидете се да си кажете барем едно од овие нешта:

„Не сум сам/а во ова“

Депресијата е многу почеста појава отколку што мислите. Според Светската здравствена организација, над 300 милиони луѓе ширум светот страдаат од депресија.

Ова нарушување дефинитивно прави да се чувствувате како најосамената личност на светот, но важно е да се убедите дека не сте сами.

Обидете се да зборувате за вашите чувства и проблеми. Сигурно ќе се најде барем еден што ќе ве сфати и ќе ве натера да верувате дека, сепак, не сте сами.

„Јас сум…“

„Јас сум“ изјавите можеби на почетокот нема да ви изгледаат ефикасно. Но, ако си ги повторувате секојдневно, кога-тогаш ќе почнете да верувате во нив.

Почнете да си кажувате работи како:

  • Јас сум доволно силен/на да продолжам да се борам.

  • Јас сум храбар/ра и ќе го надминам ова.

  • Јас не се плашам од моите чувства и со текот на времето ќе ми биде подобро.

  • Јас сум убав/а и не треба да се менувам.

  • Јас сум добар/ра и заслужувам да бидам сакан/а.

raboti-shto-treba-da-si-gi-kazhuvate-koga-depresijata-kje-stane-nepodnosliva-02.jpg

„Кога сè друго е лошо, благодарен/на сум за…“

Секогаш постои барем едно нешто за коешто можете да бидете благодарни. А, покажувањето благодарност, дури и кон најмалите нешта, ќе ви помогне да почувствувате мотивација, инспирација, па дури и задоволство.

Имате право да се чувствувате тажно, безнадежно, па дури и гневно за вашата ситуација. Ако денес успеавте само да го наместите креветот, бидете си благодарни и за тоа.

„Имам со кого да разговарам“

Најверојатно се чувствувате како никој да не ве разбира и сметате дека не можете да разговарате со никого.

Но денес, особено во ерата на интернетот, лесно можете да најдете личност за разговор.

Ако не можете да им се отворите на пријателите или семејството, секогаш можете да си направите анонимен онлајн разговор.

raboti-shto-treba-da-si-gi-kazhuvate-koga-depresijata-kje-stane-nepodnosliva-03.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Како да не бидете анксиозни при средби со многу луѓе? Дали ве мачат мисли од типот „Што мислат другите за вас, што не им се допаѓа кај...
Што ќе ни се случи ако никогаш во животот не видиме сонце? Научно е докажано дека сонцето има големо влијание врз расположението на луѓето,...
Ако ја носите погрешно, само ќе си наштетите – Како правилно се носи маска? Носењето маски во земјава стана задолжително, а очигледно ќе треба да се научиме...

Најчитани неделава