Позелена или позрела: Која е „совршената“ банана?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Позелена или позрела: Која е „совршената“ банана?

Факт е дека поголем дел од нас кога купуваме банани, одбираме да се позелени. На сликата има 15 стадиуми на една банана - од зелена до презреана. Која би ја одбрале вие?

pozelena-ili-pozrela-koja-e-sovrsenata-banana-01.jpg

Нутриционистите стојат на ставот дека дијабетичарите би требале да одберат позелени банани затоа што тие имаат низок гликемиски индекс и помал удел на шеќер и скроб.

Од друга страна потполно зрелите банани кои имаат многу повисок гликемиски индекс и шеќер, може да си ги дозволат спортистите, децата кои се во развој, а се добри и за оние со кардиоваскуларни болести како ужина која не го преоптоварува системот за варење, а дава енергија.

pozelena-ili-pozrela-koja-e-sovrsenata-banana-03.jpg

Доколку имате проблем со вишок килограми, одберете зелени банани – или како што изгледаат од 1 до 5 на сликата.

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Јадев по 40 лажици шеќер дневно. Еве што ми се случи (видео) Човекот кој ја раскажува оваа приказна со години се хранел здраво, но заради екс...
4 начини како да разликувате срцев удар од паничен напад Нападите на паника и срцевите напади имаат слични симптоми: тешка болка во гради...
Што сè открива бојата на коса за вашето здравје? Гените кои се одговорни за бојата на косата можат да влијаат на вашето здравје, ...

Спонзорирани линкови: