Здравствени придобивки на ананасот, заради кои треба почесто да јадете
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Здравствени придобивки на ананасот, заради кои треба почесто да јадете

Има многу витамини и минерали, помага за здравјето, за слабеење и освежување во топлите денови – време е да почнете почесто да јадете ананас.

zdravstveni-pridobivki-na-ananasot-zaradi-koi-treba-pochesto-da-jadete-01.jpg

Ананасот е овошје богато со витамини, посебно Ц и А, минерали, ензими, калциум, фосфор и калиум.

Вкусен е и освежителен во топлите денови, а благодарение на состојките има многу здравствени придобивки кои ќе ве натераат да си купувате одвреме-навреме.

6 причини зошто почесто да вметнувате ананас во вашата исхрана:

1. Ги зајакнува коските и спречува остеопороза.

zdravstveni-pridobivki-na-ananasot-zaradi-koi-treba-pochesto-da-jadete-02.jpg

2. Го подобрува варењето на храната и помага за слабеење.

3. Го подобрува видот благодарение на витаминот А и бета каротенот - препорачливи се сокови од ананас.

zdravstveni-pridobivki-na-ananasot-zaradi-koi-treba-pochesto-da-jadete-03.jpg

4. Го намалува крвниот притисок и ги намалува симптомите на истиот, а помага и за нормална функција на срцето.

5. Богат е со витамин Ц и помага во спречување настинки и го зајакнува имунитетот.

6. Ги намалува менструалните болки и ги релаксира мускулите.

zdravstveni-pridobivki-na-ananasot-zaradi-koi-treba-pochesto-da-jadete-04.jpg

M. M. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Здравствени проблеми кои може да се решат ако не ги игнорирате знаците на телото Многупати, кога на телото му недостасува нешто, испраќа знаци, кои повеќето ги и...
Зошто мажите треба почесто да одат во сауна? Посетата на сауна има многу придобивки за нашиот организам. Освен што го чисти т...
12 вечерни навики кои ви ја зголемуваат тежината Дебелеењето не секогаш е тесно поврзано со тоа колку јадете. Понекогаш, на тежин...

Најчитани неделава