Како да се носите со наглите промени на времето?


Како да се носите со наглите промени на времето?

Скоковите на температурите од топло на ладно, па обратно, влијаат на притисокот, срцето, циркулацијата и генерално на расположението.

kako-da-se-nosite-so-naglite-promeni-na-vremeto-1.jpg

Како со едноставни промени во секојдневието да си ги олесните наглите промени на времето?

Излезете во природа и активирајте се

Било која активност во рок од 2 часа во текот на денот многу ќе ве направи поотпорни. Активностите во природа или тренингот на отворено ќе ви ги намалат главоболките, но и новото на стрес.

Исхраната нека биде разновидна и со витамини

Здравата и правилна исхрана со зеленчук и овошје е главен предуслов за ублажување на негативните последици од времето. 2 до 3 литри вода се задолжителни исто така.

Избегнувајте маснотии и тешка, брзa храна од која брзо ќе ви се приспие.

kako-da-se-nosite-so-naglite-promeni-na-vremeto-2.jpg

Заменете го кафето со билни чаеви

Како полесно би се носеле со метеопатијата, одберете билни чаеви од камилица и лимета. Одлични се за опуштање.

Консумирајте омега-3 и калциум

Може да ги пиете како капсули и додатоци на исхраната, но и да консумирате повеќе млени производи и зелен лиснат зеленчук.

M. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 совети за луѓе со висок крвен притисок или проширени вени Виното и миленичето до вас и нозете нагоре, верувале или не, токму тоа е лекот! ...
Промени на лицето што не би требало да ги игнорирате и причината зад нив Кожата е најголемиот орган на нашето тело и може најпрво да ги покаже последицит...
Анорексија и булимија: Зошто се јавуваат нарушувања во исхраната? Според истражувањата, постојат разни фактори кои можат да бидат причина за наруш...

Најчитани неделава