Ако не го чувствувате вкусот на оваа храна, веројатно треба да направите КОВИД-19 тест
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Правник 22-01-2021
Архитект 21-01-2021


Ако не го чувствувате вкусот на оваа храна, веројатно треба да направите КОВИД-19 тест

Покрај покачената температура, краткиот здив, отежнатото дишење и сувата кашлица, еден од главните симптоми за присутност на КОВИД-19 вирусот во телото е и губењето на сетилото за вкус.

ako-ne-go-cuvstvuvate-vkusot-na-ovaa-hrana-verojatno-treba-da-napravite-covid-19-test-01.jpg

Се работи за губење на можноста јазикот да го разликува вкусот помеѓу слаткото, киселото, горкото, соленото и пријаниот вкус, тврдат истражувањата.

Па, ако се сомневате дека сте позитивни на вирусот, добар тест ќе ви дојде да пробате еден или повеќе од овие намирници.

Ако не го чувствувате нивниот интензивен вкус, тогаш време е да се јавите кај матичен лекар.

ako-ne-go-cuvstvuvate-vkusot-na-ovaa-hrana-verojatno-treba-da-napravite-covid-19-test-2.jpg

Листата е следна:

  • Овошје – слатко или кисело
  • Колачи и чоколади
  • Лимон или лимета
  • Кисели краставички
  • Солен чипс
  • Кујнска сол                                                                                              
  • Прокељ
  • Зелен чај
  • Соја сос
  • Сино сирење

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 симптоми на менингитис кои секој родител треба да ги знае Менингитисот е заболување кое претставува воспаление на мозочните обвивки. ...
Што ќе ни се случи ако никогаш во животот не видиме сонце? Научно е докажано дека сонцето има големо влијание врз расположението на луѓето,...
Симптоми кои жените не треба да ги игнорираат за доброто на здравјето Понекогаш, симптомите кои секојдневно ги забележуваме на нашето тело, многу е по...

Најчитани неделава