20 дена тиква за вечера – Какви промени ќе забележите?


20 дена тиква за вечера – Какви промени ќе забележите?

Една жена реши да раскаже како ѝ се променило телото откако 20 дена по ред, без исклучок, консумирала печена тиква за вечера.

20-dena-tikva-za-vecera-kakvi-promeni-ke-zabelezite-001.jpg

Српските медиуми пренесуваат дека анонимната жена експериментот го започнала бидејќи ги прочитала сите предности и здрави страни на тиквата, а подготовката на вечерата ѝ се чинела повеќе од лесна.

Потребно било само да ја излупи тиквата, да ја исече на коцки и да ја потпече во рерна.

За 20 дена забележала дека:

Намалила 3 килограми, поради големата количина на влакна во тиквата, кои ве држат сити. Самата тиква истовремено е нискокалорична, па нема да ви наштети на линијата.

20-dena-tikva-za-vecera-kakvi-promeni-ke-zabelezite03.jpg

Кожата на лицето ѝ се затегнала и исчистила, благодарение на тоа што тиквата делува како антиоксиданс.

Варењето ѝ се подобрило и метаболизмот ѝ се забрзал.

Немала повеќе проблеми со заматен вид, со оглед на тоа што секојдневно работела по неколку часа пред компјутер.

20-dena-tikva-za-vecera-kakvi-promeni-ke-zabelezite04.jpg

Тиквата исечкана на мали коцки може да ја зачините по желба, но без многу шеќер или масло.

Се пече 30-тина минути на 220 степени.

20-dena-tikva-za-vecera-kakvi-promeni-ke-zabelezite02.jpg

М. Д. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Прашок појак од сода бикарбона: Ги „убива“ болките за 2 минути, може да го излечи целото тело Постои начин да го внесете најважниот минерал во телото по скратен пат – преку к...
Дали спиете правилно? Во просек, луѓето поминуваат околу 25 години од својот живот во кревет, што е на...
Интересни начини на кои телото се бори да ги врати хормоните во баланс Колку што е проучувано и колку што постојат сознанија за начинот на функционирањ...