8 фрази кои не треба да им се кажуваат на депресивни луѓе


8 фрази кои не треба да им се кажуваат на депресивни луѓе

Поддржувањето на близок човек кој се бори со депресија може да биде сериозен предизвик.

10-frazi-koi-ne-se-kazuvaat-na-depresivni-lugje-001.jpg

Сепак, дури и кога имате најдобри намери, може да направите грешка и да упатите некој од овие 8 совети добронамерно, но може да имаат лош ефект.

Што треба да избегнувате да кажувате?

„Депресијата не постои.“

Ова не е никаква утеха, туку само негирање. Депресијата е сериозна здравствена состојба која може да влијае на сите аспекти од животот и нејзиното негирање нема да ги подобри работите.

„Само издржи, ќе помине.“

Луѓето не сакаат да бидат депресивни, па тоа што ќе им кажете да издржат, никако не им ја подобрува состојбата.

„Дали имаш ментално нарушување?“

Повторно, навреда. Менталното нарушување не е исто што и депресијата, но тоа не значи дека депресијата е помалку „моќна.“

„Знам како се чувствуваш.“

Во ред е да го кажете само ако вистина сте имале дијагностицирана депресија. Во спротивно, немојте.

„Сите имаме лоши денови.“

Депресијата не е лош ден, недела, месец...

„Не можеш ти да бидеш во депресија – има толку многу луѓе кои живеат полошо од тебе.“

Споредбата не помага никому.

„Сите работи доаѓаат од твојата глава.“

Точно е и сите се свесни за тоа, но нема потреба да го истакнувате.

„Погледни колку си среќен/на!“

Повторно – депресијата е ментална состојба. И среќните луѓе не се имуни на тоа.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Лични верувања кои ги спречуваат луѓето да се соочат со сопствената депресија Еден од најтешките моменти при соочувањето со проблем со менталното здравје е за...
Депресијата прикажана низ моќни фотки Вие не знаете дали човекот до вас во маркетот е во депресија, а пораката на овие...
10 навики на луѓето кои ви личи како никогаш да не се болни Научниците го проучува здравјето на луѓето ширум светот и притоа забележале 10 н...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg