Што ќе ви се случува во телото, ако секој ден јадете пуканки?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Што ќе ви се случува во телото, ако секој ден јадете пуканки?

Пуканки најчесто јадеме кога ќе отидеме во кино или кога ќе ни дојдат гости. Сами, без филм – ретко и да ни текне да испукаме.

sto-ke-vi-se-slucuva-vo-teloto-ako-sekoj-den-jadete-pukanki-001.jpg

Но, она што не сте го знаеле е какви промени може да направат обичните пуканки во телото, ако ги консумирате редoвно, односно секојдневно:

1. Ќе се решите од потешкотиите со одење во тоалет

Пуканките се богати со влакна и без многу масти, кога ги подготвувате сами, дома. Тоа може да ви го подобри системот за варење и да ви ги олесни потешкотиите со одење во тоалет.

sto-ke-vi-se-slucuva-vo-teloto-ako-sekoj-den-jadete-pukanki-01.jpg

2. Нема да бидете под толкав стрес

Грицкањето пуканки е како ментален тренинг. Пуканките го зголемуваат нивото на серотонин, односно го подобруваат расположението.

Психолозите советуваат да ги консумирате со кинески стапчиња како прибор за јадење, како би го извлекле максимумот од оваа анти-стрес терапија.

sto-ke-vi-se-slucuva-vo-teloto-ako-sekoj-den-jadete-pukanki-02.jpg

3. Може да ги зголемите шансите за плодност

Покрај тоа што се добра забава, пуканките може да ја подобрат шансата за плодност кај мажите, поради подобрување на циркулацијата низ целото тело. Секако, не се држете строго до ова, не постои гаранција дека може да делува така кај секого.

sto-ke-vi-se-slucuva-vo-teloto-ako-sekoj-den-jadete-pukanki-03.jpg

4. Ќе чувствувате полесни ПМС симптоми

Повторно, благодарение на серотонинот кој го опушта телото и го подобрува расположението, ПМС болките стануваат полесно подносливи.

Покрај тоа, пуканките подолго ве држат сити, а се со ниска калориска вредност.

sto-ke-vi-se-slucuva-vo-teloto-ako-sekoj-den-jadete-pukanki-04.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Прашок појак од сода бикарбона: Ги „убива“ болките за 2 минути, може да го излечи целото тело Постои начин да го внесете најважниот минерал во телото по скратен пат – преку к...
Стапала, задниот дел од вратот – делови од телото кои веројатно ги миете неправилно Кога станува збор за здравјето, хигиената е едно од најважните нешта, а пандемиј...
8 работи што ќе му се случат на телото ако почнете секој ден да пиете сок од домати Намалување на тежина, подобрување на здравјето, третирање на нервите и зајакнува...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg