6 совети за патување со авион за луѓе со мигрена

Патувањето со авион може да биде голем проблем за луѓето со мигрена, правејќи го патувањето непријатно, а понекогаш и неподносливо. Сепак, со мала подготовка, можно е да се минимизира влијанието и да се ужива во удобен лет.

6-soveti-za-patuvanje-so-avion-za-lugje-so-migrena-01.jpg

Следејќи ги овие совети, можете да го направите вашето патување помалку стресно и да пристигнете на вашата дестинација чувствувајќи се освежено и подготвени за нова авантура.

Планирајте однапред

Од суштинско значење е однапред да го планирате вашето воздушно патување, особено ако имате историја на мигрена.

Резервирајте го вашиот лет во време што е погодно за вас и изберете седиште што ќе ви ја даде најдобрата можна удобност.

Размислете за избор на седиште што ви дава повеќе простор за истегнување и движење наоколу.

Останете хидрирани

Дехидрацијата може да предизвика мигрена, па затоа е од суштинско значење да пиете многу вода пред, за време и по летот.

Избегнувајте алкохол и кофеин, кои можат да ја зголемат дехидрацијата и да предизвикаат главоболки.

6-soveti-za-patuvanje-so-avion-za-lugje-so-migrena-02.jpg

Спакувајте ги неопходните работи

Спакувајте торба со сè што ви треба за да ви помогне да ја олесните мигрената, како што се лекови против болки, слушалки, маска за очи и поддршка за вратот.

Не заборавајте да носите копија од вашиот лекарски рецепт во случај да треба да докажете дека носите лекови.

Контролирајте ја вашата околина

Користете слушалки за да го блокирате шумот и маска за очи за да ја спречите светлината. Ако сте чувствителни на промени на притисокот, размислете да користите чепчиња за уши за да ја олесните болката. 

6-soveti-za-patuvanje-so-avion-za-lugje-so-migrena-03.jpg

Движете се наоколу

Важно е да станувате и да се движите низ кабината секој час (ако ви е многу долг летот) за да го намалите ризикот од главоболка. Ова исто така ќе помогне да се спречи згрутчување на крвта.

Побарајте помош

Ако не се чувствувате добро, не двоумете се да побарате помош. Екипажот е обучен да им помага на патниците со здравствени проблеми и можат да ви обезбедат вода, ќебе или што било друго што ви е потребно за да го направите вашиот лет поудобен.

M. Г. | Црнобело / фото: pixabay.com

Би можело да ве интересира:

Како да ги заштитите малите деца од сонце и кога да почнете да користите крем со фактор? Откако вашето бебе ќе наполни 6 месеци, време е да воведете крем со фактор. Ова ...
Зошто понекогаш окото ни „игра“ и дали е знак за сериозен проблем? Играњето на окото е појава со која сме се соочиле скоро сите. Во повеќето случаи...
Како да се справите со вошките и што треба да знаете пред да почнете да го чистите детето? На гнидите им требаат од 5 до 10 дена за да се развијат во мали вошки, на кои па...
Констипација кај деца – совети и трикови како во домашни услови да им помогнете Погрижете се вашето дете да пие доволно количина вода во текот на дено...
Вие прашувате, психолог одговара: „Страв ми е да летам со авион, мислам дека ќе добијам паничен напа... На прашањата од нашите читатели одговара лиценциран психолог/терапевт. На пра...
Како да го одвикнете детето од грицкање нокти? Помогнете му на вашето дете да разбере дека грицкањето нокти е навика која треба...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg