Рецепти за домашни, посни колачи
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


Рецепти за домашни, посни колачи

Иако состојките се ограничени, вкусот и декорација не секогаш мора да бидат „сиромашни“.

recepti-za-domasni-posni-kolaci-01.jpg

Кога е време на пости и посни слави, еве што може да се подготвите и да се засладите без грижа на совест:

Бомбици со банана и кокос

Потребни состојки:

 • 200g кокос
 • 2 банани
 • 200g шеќер во прав
 • 200g посни бисквити, мелени

Подготовка:

Испасирајте ги бананите. Додадете го шеќерот во прав, па добро измешајте. Ставете половина од кокосот и сите мелени бисквити. Кога ќе добиете изедначена смеса, обликувајте топчиња и извалкајте ги во преостанатиот кокос.

recepti-za-domasni-posni-kolaci-1.jpg

Чоколадни суви сливи

Потребни состојки:

 • 20-тина суви сливи
 • 3 реда чоколадо за готвење
 • 50g мелени ореви
 • 50g мелени посни бисквити
 • 3 лажици шеќер во прав
 • Сок од лимон
 • Лажица рум

Подготовка:

Оставете ги сливите во топла вода да омекнат. Исечете ги по должина и извадете ги семките. Измешајте ги мелените ореви, бисквитите, шеќерот во прав, румот и неколку лажички лимон. Со добиената смеса наполнете ги сливите. Истопете го чоколадото со неколку капки вода. Мацкајте ги сливите во стопеното чоколадо и оставете да се оладат половина час.

recepti-za-domasni-posni-kolaci-2.jpg

Лешник гнезда

Потребни состојки:

 • 2dl вода
 • 200g шеќер
 • 150g маргарин
 • 100g чоколадо за готвење
 • 150g мелени лешници
 • 250g посни бисквити, мелени
 • Мелени лешници и уште 200g стопено чоколадо за декорација

Подготовка:

Ставете ја водата на оган и додадете ги шеќерот, маргаринот и чоколадото додека не зовријат. Тргнете од шпорет и додадете го кексот и мелените мешници. Кога смесата ќе се олади, формирајте бомбици и направете вдлабнатини во средина со прст, додека не добиете облик на гнездо.

Оладете ги формите па потоа извалкајте ги во мелените лешници и во секое дупче ставете по малку стопено чоколадо.

recepti-za-domasni-posni-kolaci-3.jpg

Чоко шишарки

Потребни состојки:

 • 1 маргарин
 • 200g шеќер
 • 5 лажици мед
 • 100g црно чоколадо
 • 100g сечкани ореви
 • 200g корнфлекс

Подготовка:

Истопете го маргаринот со 200g шеќер. Додадете го медот, чоколадото и оревите. На крај додадете полна кутија корфлекс. Добро измешајте и тргнете од оган.

Малку оладете и вадете од смесата со голема лажица и ставајте во хартиени корпи.

recepti-za-domasni-posni-kolaci-4.jpg

Aко немате идеја какви посни јадења да направите, кликнете ТУКА.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

3 рецепти за брзи, посни колачиња Иако во наредниот период ќе бидеме малку ограничени со состојките за рецептите к...
Неодоливо уживање: Слатки бели бомбици полнети со карамел Изгледаат неверојатно, а вкусот го надминува и изгледот. Ќе се вљубите во овие т...
Брзи, ладни мезиња - идеални за ненајавени гости Дури и кога мислите дека немате ништо во фрижидер, со овие едноставни идеи и рец...