Предлог посни салати за Св. Никола
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Предлог посни салати за Св. Никола

Се ближи славата Свети Никола, а тоа значи, дека на трпезата ќе треба да приложите и вкусни посни јадења.

predlog-4-posni-salati-za-sveti-nikola-1.jpg

Ако немате идеја што салати да послужите...

Салата од компир и моркови

predlog-4-posni-salati-za-sveti-nikola-2.jpg

Потребни состојки:

 • 1/2 kg компири
 • 200g сенф
 • 4 помали главици кромид
 • 2 моркови
 • Сол
 • Бибер

Подготовка:

Добро сварете го компирот кој претходно бил излупен, заедно со морковите. Оставете мал дел од водата во кои се вареле, а останатото исцедете го.

Потоа со миксер испасирајте ги сварените компири и моркови. Кромидот исечкајте го на ситно, а потоа малку динстајте го.

Кога ќе омекне додадете го во смесата заедно со сенфот и продолжете да миксате. Зачинете со сол и бибер по желба и оставете да се олади салатата пред да се јаде.

Посна сенф салата

predlog-4-posni-salati-za-sveti-nikola-3.jpg

Потребни состојки:

 • 3 моркови
 • 4 компири со средна големина
 • 10 кисели краставици
 • 1 полна лажица сенф
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица оцет
 • Малку шеќер
 • Сол
 • Бибер

Подготовка:

Сварете ги морковите и компирите во солена вода, потоа исцедете ги и исечкајте ги на ситни коцки. Краставиците исто така, исечкајте ги и додадете ги во компирите и морковите.

Претходно добро измешајте ги оцетот, шеќерот, маслото и сенфот и додадете ги откако варените компири и моркови добро ќе се оладат.

Посна шарена салата

predlog-4-posni-salati-za-sveti-nikola-4.jpg

Потребни состојки:

 • 300g интегрален ориз
 • 100g грашок или боранија
 • 100g млади тиквички
 • 1 зелена пиперка
 • 1 црвена пиперка
 • 2 моркови
 • Чешне лук
 • Малку магдонос
 • Сок од половина лимон
 • 100g кисели краставички
 • Бибер
 • Сол

Подготовка:

Во зовриена вода ставете ги тиквичките, пиперката и морковите исечкани на коцки, а потоа и грашокот и белиот лук.

А, потоа и оризот, сокот од лимон и зачините.

Варете 15 до 20 минути додека не се свари оризот, а потоа додадете ги и исечканите кисели краставици.

На крајот можете да додадете и малку ореви.

Посна руска салата

predlog-4-posni-salati-za-sveti-nikola-5.jpg

Потребни состојки:

 • 2 конзерви сардина
 • Посен мајонез
 • 4 помали моркови
 • 4 кисели краставици
 • 1 поголем компир
 • 300g грашок
 • Сол бибер

Подготовка:

Компирот, морковите и грашокот сварете ги и исечкајте ги на коцки, а потоа ситно исечкани додадете ги и киселите краставици и сардините.

Посолете и ставете бибер по желба, а потоа додадете го и посниот мајонез откако салатата добро ќе се олади. Салатата, по желба, можете да ја правите и без сардина.


Ако немате идеја што благо да направите, кликнете ТУКА.

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Здрав ручек: Кремасто пилешко со лук и шарена салата со 3 вида мешунки Дали сте расположени за здрав оброк кој се подготвува брзо и лесно? Речиси и не ...
Најдобрите рецепти кои се подготвуваат од само две состојки Звучи, речиси невозможно да се создаде вкусен појадок, ужина или десерт од само ...
Автентичен грчки вкус: Медитеранска фритата за појадок, ручек и вечера Дали имате желба за едноставен, здрав оброк, полн со свеж зеленчук? Брзата ...