Кога есента би имала вкус - Палачинки со јаболка, мед и цимет
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Кога есента би имала вкус - Палачинки со јаболка, мед и цимет

Палачинките се омилениот појадок или десерт кога не знаете што вкусно, лесно и благо сакате да јадете, а кога ќе ги искомбинирате со јаболка, шеќер и цимет, го добивате вкусот на есента.

koga-esenta-bi-imala-vkus-palacinki-so-jabolka-sheker-i-cimet-001.jpg

Потребни ви се 20-тина минути и следниве состојки и чекори:

Палачинките направете по овој совршен РЕЦЕПТ кој никогаш не можете да го промашите.

За подготовка на јаболката ви треба:

 • 3 јаболка, излупени и исечкани на коцки
 • 3 лажици кафеав шеќер
 • 2 лажици млеко
 • Неколку капки лимон
 • ½ лажичка нишесте
 • 1-2 лажички цимет

За подготовка на преливот од цимет ви треба:

 • 2 лажички цимет
 • 2-3 лажици мед

Постапката е следната:

 • Откако ќе ги направите палачинките по овој совршен РЕЦЕПТ, покријте ги со крпа.
 • Јаболката ставете ги во тавче, заедно со сите состојки одеднаш и варете околу 5-7 минути. Ако сакате јаболката да се помеки, ставете капак врз тавчето.
 • Палачинките полнете ги со филот од јаболка и замотајте ги како и обично.
 • На крај, помешајте го медот со циметот и прелијте ги палачинките.
 • Може да додадете мелени ореви или јаткасто овошје по желба.

koga-esenta-bi-imala-vkus-palacinki-so-jabolka-sheker-i-cimet-3.jpg

koga-esenta-bi-imala-vkus-palacinki-so-jabolka-sheker-i-cimet-1.jpg

koga-esenta-bi-imala-vkus-palacinki-so-jabolka-sheker-i-cimet-4.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Десерт на денот: Торта полнета со Нутела Можете ли да одолеете на сочна торта полнета со Нутела, која се топи во уста? ...
Десерт на денот: Летна торта со бисквити, без печење Кога ќе ви се пријаде благо во топлите денови – оваа чоколадна торта со бисквити...
Десерт на денот: Лесна торта со редени слоеви сладолед Десерт кој не треба да го печете, само треба да наредите неколку слоеви сладолед...

Најчитани неделава