Сè во едно тавче – потпечени макарони со сушени домати и спанаќ


Сè во едно тавче – потпечени макарони со сушени домати и спанаќ

Сите обожаваме брзи и здрави, но сепак сочни ручеци кои нема да ни одземат премногу време во кујната, а ќе нè остават сити.

Potpecheni-makaroni-so-susheni-domati-i-spanakj-01.jpg

А најмногу сакаме кога нема потреба да валкаме повеќе од еден сад при готвењето. Затоа овие потпечени макарони се одлична идеја за викенд ручек.

Потребни состојки:

 • 1 конзерва домати пелати
 • 2 лажици доматно пире
 • ½ шолја сушени домати (исцедени од маслото, но маслото зачувајте го)
 • 30g свеж или замрзнат спанаќ
 • Лук, сушен босилек, оригано, сол, црвен пипер, црн бибер
 • 1 шолја црвено вино
 • 1 + ½ шолја вода
 • 450g макарони (ригатони, или друг вид, по желба)
 • 2 шолји рендан кашкавал
 • ½ шолја пармезан

Начин на подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 190°С. Подмачкајте го тавчето со димензии 9×13 cm.
 • Во тавчето додадете ги доматите од конзерва, пирето од домати и сушените домати, како и 2 лажици масло (кое го исцедивте од сушените домати).
 • Потоа додадете го спанаќот, сите зачини по желба и вкус, црвеното вино и 1+1/2 шолја вода. Добро измешајте ги состојките.
 • Додадете ги макароните, ренданиот кашкавал и пармезанот и уште еднаш нежно промешајте, внимавајќи макароните да се целосно покриени во сосот. По желба додадете уште малку кашкавал од друг тип, како ајдамер или чедар.
 • Покријте го садот со фолија за печење која сте ја намачкале со малку масло. Печете околу 40 минути. Потоа извадете ја и продолжете со печење уште 15-20 минути или додека кашкавалот целосно не се стопи и не порумени. (Надгледувајте ги макароните да не се исушат)
 • Декорирајте со свежи зачински билки, а по желба може да додадете и малку кисела павлака како додаток.

Potpecheni-makaroni-so-susheni-domati-i-spanakj (3).jpg

Potpecheni-makaroni-so-susheni-domati-i-spanakj (2).jpg

Potpecheni-makaroni-so-susheni-domati-i-spanakj (1).jpg

Potpecheni-makaroni-so-susheni-domati-i-spanakj (4).jpg

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Рецепт за летните собиранки: Мини пица такоси Во овие топли денови на никој не му е дојдено до готвење и долги часови поминати...
Посна, полнета погача - идеална за да си ја понесете на работа за појадок На сите ни е смачено да мислиме што ќе јадеме на работа денес, а дилемата се оте...
Здрави домашни плочки кои ќе посакате да ги вкусите веднаш Празниците се позади нас, а руската салата, кифличките и тортите со кои се преја...

Најчитани неделава