Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


Рецепт за сладолед од кафе – идеален десерт за освежување и будење во топлите денови

Овој сладолед ќе го подготвите сами за половина час, а слободно можете да ги послужите гостите за време на летните горештини или вие самите да уживате во него по напорниот работен ден.

neodolivo-letno-osvezhuvanje-shto-kje-ve-razbudi-vednash-sladoled-od-kafe-01.jpg

За љубителите на кафе ова е идеален рецепт за сладолед со вкус на нивниот омилен пијалак што совршено ќе ги освежи во текот на летните денови.

За подготовка на овој десерт ќе ви биде потребно половина час, но, имајте предвид дека сладоледот треба да преноќи во ладилник, па ако го подготвувате за гости тогаш би требало тоа да го направите еден ден порано.

Потребни состојки:

 • 2 големи лажици врела вода;
 • 1 лажица инстант кафе;
 • 250ml шлаг пена;
 • 100ml кондензирано млеко;
 • 1 мала лажичка какао;
 • чоколада за декорација.

neodolivo-letno-osvezhuvanje-shto-kje-ve-razbudi-vednash-sladoled-od-kafe-02.jpg

Начин на подготовка:

 • Инстант кафето се раствора во филџан со две лажички врела вода и се остава настрана;
 • Во длабок сад шлаг пената се мати со миксер според упатството на амбалажата;
 • Потоа се додаваат какаото, кондензираното млеко и претходно подготвеното кафе;
 • Сладоледот се мати со миксер околу 3 минути, а потоа се става во замрзнувач преку ноќ;
 • Топчињата сладолед може да ги декорирате со чоколадни трошки или зрна кафе.

neodolivo-letno-osvezhuvanje-shto-kje-ve-razbudi-vednash-sladoled-od-kafe-03.jpeg

Прочитајте и Освежителен десерт: Домашен „Орео“ сладолед со само три состојки (видео)

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ќе барате уште едно парче: Редена сладолед торта со бисквити потопени во кафе (или какао) Оваа брза сладолед тортичка ќе ви стане омилен брз рецепт за десерт ова лето. Не...
Посна алва и уште 6 модерни рецепти за велигденскиот пост Започнаа велигденските пости во 2022 година, а доколку немате идеја за храна, во...
Брзи, слатки ролнички со Киндер чоколатца, готови за 15 минути Покрај тоа што овој десерт е многу вкусен и брз за подготовка, тој ќе ви помогне...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg