Што ќе се случи ако Амбер Херд нема доволно пари за да му плати на Џони Деп?

Светот го обиколи веста дека по јавното судење што траеше околу 2 месеци Џони Деп конечно го доби спорот за клевета против поранешната сопруга, Амбер Херд, која треба да му исплати околу 8,35 милиони отштета. Но, дали Амбер има доволно средства за да му плати на Џони Деп?

zhivotot-na-amber-herd-e-vo-racete-na-djoni-dep-shto-kje-se-sluchi-ako-akterkata-nema-pari-da-mu-plati-otshteta-01.jpg

Вчера (01.06) беше изречена пресудата за јавното судење помеѓу Џони Деп и неговата поранешна сопруга Амбер Херд, а беше утврдено дека Амбер извршила клевета во текстот што го објави во Washington post, каде иако јавно не го посочи името на нејзиниот поранешен сопруг, тврдеше дека била жртва на семејно насилство.

zhivotot-na-amber-herd-e-vo-racete-na-djoni-dep-shto-kje-se-sluchi-ako-akterkata-nema-pari-da-mu-plati-otshteta-02.jpg

Амбер Херд ќе добие 2 милиони долари отштета за компензација за нејзината контратужба, што е многу помалку од 100-те милиони што таа ги бараше, а Деп, пак, иако првично бараше 50 милиони, сега ќе добие само 8 милиони.

zhivotot-na-amber-herd-e-vo-racete-na-djoni-dep-shto-kje-se-sluchi-ako-akterkata-nema-pari-da-mu-plati-otshteta-03.jpg

На Амбер ѝ е изречена казна од 10 милиони долари, а со оглед на тоа што таа од Џони ќе добие 2 милиони, сумата што треба да ја плати се заокружува на вкупно 8 милиони. Дополнително, Амбер треба да плати казна на државата во износ од 350.000 долари.

Џони Деп, иако во последните 6 години загубил околу 650 милиони долари, се знае дека во моментов располага со богатство од околу 150 милиони долари, па така овие 2 милиони нема да му претставуваат огромен проблем.

Претходно, Амбер Херд во судницата призна дека парите од разводот со Џони Деп (7 милиони долари) не ги донирала во хуманитарни цели затоа што тој ја тужел и ја оставил без скршен денар.

Иако не е точно познато со колкаво богатство располага актерката (се шпекулира дека тоа се движи од 2 до 7 милиони долари), на судењето беше изнесено дека таа многу лошо располагала со парите во изминатите години, а скандалите имале огромен удар и врз нејзината кариера, по што може да се процени дека таа нема да има доволно пари за да ја плати отштетата.

Прочитајте и Огромен веренички прстен, две луксузни свадби, скандали и развод – Факти за бурната врска на Џони Деп и Амбер Херд

zhivotot-na-amber-herd-e-vo-racete-na-djoni-dep-shto-kje-se-sluchi-ako-akterkata-nema-pari-da-mu-plati-otshteta-09.jpg

Според CBS News, во случај Амбер да не е во можност да ја плати отштетата, таа има неколку опции.

Да поднесе контратужба, но сепак ќе мора да остави депозит од вкупниот износ што треба да го плати (10.35 милиони) и да плаќа камата за задоцнување.

Од друга страна таа може да побара износот да го плаќа на рати, така што ќе остава процент од секоја идна заработка или, пак, да поднесе барање за банкрот.

Во овој случај, ако прогласи банкрот, актерката нема да биде должна да му плати на поранешниот сопруг 8 милиони, но ќе мора да плати 350.000 долари казна кон државата.

Од друга страна пак, Џони Деп е тој што ги држи конците во целата ситуација, затоа што тој може да ѝ го прости долгот и да не побара отштета.

Одбраната на Херд, најави дека актерката ќе се жали на пресудата, така што повторно ќе го избере најтешкиот пат.

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Познати мажи кои беа во врска со многу помлади тинејџерки (и сега се осудувани) Елвис Присли имал 24, а Присила само 14 години кога ја почнале врската. Тие се в...
Првата сопруга на Џони Деп сакала да ѝ се одмазди на Амбер Херд: „Ужасна е за тоа што му го правеше“ „Ни јас не сум ангел. И јас сум направила лоши работи на други луѓе, но она што ...
Чак Норис ја изневерил првата сопруга и добил ќерка - дознал за неа дури 26 години подоцна Додека бил во брак со првата сопруга, Чак Норис имал афера од која добил ќерка. ...
На 16 години се предозирала со опојни супстанци, денес е мајка и сопруга за пример – Бурното минато ... На 15 години мајка ѝ ја избркала од дома, затоа што не можела да се справи со не...
„Имав мозочен удар, не сум била на љубовен состанок 6 години“: Ретко појавување на Сузан Бојл од Bri... „Прекрасно е чувството што сум повторно овде. За мене е навистина посебно, бидеј...
Ја милува по лицето, откако таа ја помина ноќта во неговиот дом – Дали Ирина Шајк е во врска со Том...  „Том ја зема Ирина со автомобилот, останаа во неговиот дом цела ноќ, а сле...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg