Јана Серафимова е најубавата македонска спортска новинарка (фото)

Таа е сестра на еден од македонските фудбалски репрезентативци Никола Серафимов, а ја нарекуваат македонската Дилета Леота - синооката убавица Јана Серафимова ги руши сите предрасуди дека спортското новинарство е само машка професија.

jana-serafimova-e-najubavata-makedonska-sportska-novinarka-foto-01.jpg

Многумина сметаат дека спортското новинарство е типична „машка“ професија, но Јана Серамифова со емисијата „Ферплеј со Јана“ ги руши сите предрасуди.

Секоја сабота Јана во емисијата говори за актуелните спортски теми, а ја привлекува публиката како со своето спортско познавање, интересни репортажи и забавни гости, така и со прекрасниот изглед.

Во светски рамки, Италијанката Дилета Леота се смета дека е најубавата спортска новинарка која беше меѓу првите што го „скрши мразот“ и покажа дека и жените можат да бидат добри кога станува збор за известувањето од спортските настани и подготвувањето новински содржини на спортски теми, а Македонија може да се пофали со Јана Серафимова.

Убавата Македонка во минатото ја водеше емисијата „Магазин“ на ТВ Сител, а во последните неколку месеци таа ја води емисијата „Ферплеј со Јана“ на Телма.

Јана е сестра на македонскиот фудбалски репрезентативец Никола Серафимов, кој важи за еден од најдобрите младински фудбалери, а игра за унгарски Залаегерсерг.

Серафимова редовно споделува фотографии на својот Инстаграм профил со Никола, а во август кога тој беше поканет да игра за македонската репрезентација, Јана напиша:

„Чувството е незаменливо кога сам се бориш за секој следен чекор во животот и кариерата. Те сакам братче мое и се гордеам со тебе! Прв повик во Македонска фудбалска репрезентација.“

Во продолжение погледнете повеќе фотографии од Јана:

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Нашата легенда, големиот Кирил Лазаров (42) се збогува со играчката, ракометна кариера: „Одлуката бе... „Моето долго и прекрасно патување дојде до самиот крај. Одлуката беше тешка да с...
Мајката на Новак Ѓоковиќ ја откри неговата тајна: „Не сакаше ниту да се оперира“ „Новак не сака лекови, не сака да внесува сѐ и сешто во својот организам, се кае...
Федерер го исполни ветувањето кое му го даде на момче пред 5 години: „Ќе ме чекаш ли да пораснам и д... „Може ли да продолжиш да играш уште 8, 9 години за да можеме да играме заедно ко...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg