Македонија е една од „најмизерните држави во светот“ – Кои земји се најсреќни?

Според извештај на реномиран професор по применета економија, Македонија е 39-тата најмизерна држава во светот според фактори како невработеност и инфлација. Во регионот, полошо е рангирана единствено Босна и Херцеговина.

makedonija-e-edna-od-najmizernite-drzhavi-vo-svetot-koi-se-najsrekjnite-001.jpg

Според таканаречениот Годишен индекс на мизерија, во 2022 година најмизерна држава била Зимбабве. Македонија, пак, не е така далеку од врвот и се наоѓа на 39-то место од 157 земји.

Индексот го изработува Стив Х. Ханке – професор по применета економија на Универзитетот Џон Хопкинс.

Тој вели дека за да ја направи листата, зел предвид фактори како невработеност, инфлација и каматни стапки.

makedonija-e-edna-od-najmizernite-drzhavi-vo-svetot-koi-se-najsrekjnite-04.jpg

За веб-сајтот National Review, каде што е објавен индексот, професорот открива дека идејата потекнувала од познат економист кој прво ги рангирал државите во САД. Подоцна идејата ја доработил професор од Харвард, и на крај самиот професор Ханке.

Според резултатите, најмизерна држава е Зимбабве, а главниот фактор за ова е инфлацијата.

Македонија е на 39-тото место, а како главен фактор за мизеријата е наведена невработеноста.

makedonija-e-edna-od-najmizernite-drzhavi-vo-svetot-koi-se-najsrekjnite-02.jpg

Од балканските држави, полошо е единствено во Босна и Херцеговина која се наоѓа на 18-то место.

Србија се наоѓа на 54-то место, Грција на 84-то, Албанија на 97-то, додека Бугарија води од соседните држави и се наоѓа на 101-во место.

Можеби очекувано, најсреќна земја е Швајцарија.

makedonija-e-edna-od-najmizernite-drzhavi-vo-svetot-koi-se-najsrekjnite-05.jpg

10-те најмизерни држави во 2022 година (почнувајќи од најмизерната):

1. Зимбабве

2. Венецуела

3. Сирија

4. Либан

5. Судан

6. Аргентина

7. Јемен

8. Украина

9. Куба

10. Турција

makedonija-e-edna-od-najmizernite-drzhavi-vo-svetot-koi-se-najsrekjnite-03.jpg

10-те најсреќни држави на следната страница...Би можело да ве интересира:

Дечко од Данска ги посетил сите држави во светот за 10 години (без авион) - бил и во Дојран и Валанд... Во период од 10 години, Данецот Тор ги посетил сите држави во светот без авион. ...
Бразилка (63) има посетено над 56 држави: „Внуците не треба да бидат причина да седиме затворени дом... 63-годишната Хосефа Феитоса решила дека нема да биде пензионерка која ќе се затв...
Го сместија во затвор со поглед на островот Утоја каде уби 69 луѓе, се жали на нехумани услови – Как... Андерс Брејвик 11 години е во екстремна изолација и нема контакт со други луѓе о...
Дете на 2-годишна возраст се искачи до камп на Монт Еверест на 5.364 метри и сруши рекорд (фото) Со своите две години, малиот Картер од Англија стана најмладата личност која сти...
Како изгледаше втората супермесечина во август 2023 над Македонија, а како во светот? (фото) Од Лондон до Израел, од САД до Индија, љубителите на астрономските фотографии си...
Привршува изградбата на православната црква св. Кирил и Методиј во Дортмунд (фото) После короната интензивно се продолжи со градба на новата црква. Минатата година...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg