Живописно грчко селце со цртежи по ѕидовите во кое ќе посакате да се разбудите (фото)


Живописно грчко селце со цртежи по ѕидовите во кое ќе посакате да се разбудите (фото)

Ова уникатно селце на грчкиот остров Иос е едно од местата каде се прават најубавите Инстаграм фотки.

zhivopisno-grchko-selce-so-crtezhi-po-dzidovte-vo-koe-kje-posakate-da-se-razbudite-foto-01.jpg

Pyrgi e живописно мало селце на грчкиот остров Иос. Познато е по исцртаните уникатни фасади на градбите, кои во најголем дел се состојат од сиви и бели декоративни мотиви.

Градбите се исцртани со геометриски фигури кои го прават секое катче од ова село совршено за фотографирање.

Во селото живеат 1.200 луѓе и тоа е едно од најголемите села на Иос. Поголемиот дел од жителите се занимаваат со земјоделство и туризам.

Во средината на селото има кула од 18 метри, а во селото се наоѓаат и 3 стари цркви.

Стрмните улички, уникатната архитектура и балконите полни со цвеќе го прават едно од најубавите села во Грција.

Доживејте го Pyrgi низ фотографии:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

20 фото причини да го посетите Париз во есен Ако и вие имате впечаток дека периодов многумина го посетија Париз, време е да г...
16 фото причини да го посетите Загреб во есен Освен што е популарен во зимскиот период со совршените божиќни пазари, Загреб е ...
25 фото причини да одите на зимување на Јахорина во Босна и Херцеговина Освен Копаоник, Златибор, Банско и Боровец, има уште многу други зимски места во...

Најчитани неделава