12 совети како да се грижите за вашето ментално здравје

Ако сте имале некаква траума,, како сообраќајна незгода, сексуален напад или смрт на сакана личност и постојано чувствувате бес, страв и тоа не се подобрува со месеци, побарајте помош.

12-soveti-kako-da-se-grizhite-za-vasheto-mentalno-zdravje-01.jpg

За да го одржувате своето ментално здравје во добра форма, треба да работите на тоа.

Овие работи може да изгледаат мали, но се навистина значајни.

Совети како да се грижите за своето ментално здравје:

Одржувајте ја својата духовна страна, потпирајте се на своите уверувања, па дури и пишувајте дневник со преиспитување во што верувате и што очекувате од животот.

12-soveti-kako-da-se-grizhite-za-vasheto-mentalno-zdravje-05.jpg

Медитирајте и молете се и тоа нека биде дел од вашата дневна рутина. Можете и да се запишете во некоја јога група.

12-soveti-kako-da-se-grizhite-za-vasheto-mentalno-zdravje-07.jpg

Поврзете се со природата, одете на прошетки и планинарење.

Набљудувајте ги облаците, растенијата и луѓето. Исклучете го телефонот и уживајте.

12-soveti-kako-da-se-grizhite-za-vasheto-mentalno-zdravje-08.jpg

Развијте емпатија за луѓето околу вас, слушајте ги внимателно и прашајте ги како се чувствуваат, без разлика дали тоа ви се блиски луѓе или луѓе кои ги гледате за првпат во животот.

12-soveti-kako-da-se-grizhite-za-vasheto-mentalno-zdravje-09.jpg

Бидете благодарни за саканите луѓе кои ги имате во животот, но и за сè друго.

12-soveti-kako-da-se-grizhite-za-vasheto-mentalno-zdravje-10.jpg

Работете на градење на вашата самодоверба, да се чувствувате добро во врска со себе е клучно за вашето ментално здравје.

12-soveti-kako-da-se-grizhite-za-vasheto-mentalno-zdravje-11.jpg

Уште 6 совети на следната страница...Би можело да ве интересира:

4 предупредувачки знаци дека менталното здравје треба да ви стане приоритет Дали лесно станувате гневни, дури и за најбаналните работи? А, дали ви се чини д...
Симптоми кои се јасен знак дека треба да го однесете детето на очен лекар Го покрива едното око, го држи телефонот премногу близу до лицето или многу чест...
Совети и техники кои ќе ви помогнат да се смирите среде паничен напад, според психолози Фокусирајте се на вашето опкружување, контролирајте го дишењето и не плашете се ...
6 вечерни навики со кои драстично ќе го подобрите квалитетот на вашиот сон Кои се вашите навики и ритуали секоја вечер пред спиење? Можеби се туширате, пиш...
„Пробав 12 различни начини за справување со напади на анксиозност – што помага, а што не?“ „Пробав да дувам балони за да дишам длабоко, но ми се сврти и ми се влоши состој...
Зошто не треба да заспивате пред телевизор? Светлината во текот на ноќта го намалува нивото на мелатонин, што, пак, е поврза...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg