10 тивки сигнали кои покажуваат дека на вашето тело му треба помош

Сува кожа - Ова е знак дека ви е потребно поголемо количество на витамин Е, односно да го зголемите внесот на растително масло, масна риба и јаткасти плодови.

10-tivki-signali-koi-pokazhuvaat-deka-na-vasheto-telo-mu-treba-pomosh-01.jpg

Доколку со нашиот организам нешто не е во ред, тогаш телото само ќе ни го покаже тоа. Меѓутоа, многу често ги игнорираме тие сигнали кои телото ни ги испраќа, па симптомите може да прераснат во сериозен здравствен проблем.

Дознајте кои се сигналите кои му покажуваат дека на вашето тело му е потребна помош:

Проблем со спиењето, раздразливост, грчеви во нозете

Доколку ве мачат овие проблеми, мора во дневното мени да вклучите повеќе храна која е богата со магнезиум и калиум, како на пример семки од лен, семки од сончоглед, бадеми, спанаќ, кељ, блитва, цвекло, сливи и кајсии.

Преголема желба за солена храна

Алармира на инфекција или воспаление некаде во телото, особено ако станува збор за воспаление на урогениталниот тракт. Во овој случај обидете се да го смирите воспалителниот процес со тоа што ќе поработите на имунитетот. Исто така, пијте чај од брусница.

Сува кожа

Ова е знак дека ви е потребно поголемо количество на витамин Е, односно да го зголемите внесот на растително масло, масна риба и јаткасти плодови.

Претерана желба за благо

Може да биде знак на исцрпеност на нервниот систем и тоа дека на вашето тело му е потребно повеќе гликоза за да се снабди со енергија. Во моментите кога ќе почувствувате преголема желба за благо, каснете малку мед или темно чоколадо за да избегнете проблеми со гастроинтестиналниот тракт, но и непријатната хиперактивност предизвикана од големата количина шеќер.

Крварење од непцата

Доколку ви крварат непцата на забите мора повеќе да пиете чај и да консумирате овошје, бидејќи ова е знак дека имате недостаток на витамин Ц. Храна во која најмногу има витамин Ц се зелените пиперки, цитрусните овошја, јаболките... И секако повеќе чај од билки.

10-tivki-signali-koi-pokazhuvaat-deka-na-vasheto-telo-mu-treba-pomosh-02.jpg

Сува кожа на лактиците

Упатува на тоа дека вашето тело има недостаток на витамини Ц и А. Консумирајте повеќе портокали, кајсии, моркови и тиква.

Зголемена желба за морски плодови

Покажува дека имате недостаток на јод во вашиот организам. Ова е знак да ја проверите тироидната жлезда, за да исклучите нарушување на нејзината работа, кое може да има сериозни последици по вашето здравје.

Голема желба за кисела храна

Тоа е знак дека вашето тело има потреба од храна која би го поттиклана работењето на црниот дроб и жолчната кеса. Затоа, во вашата исхрана внесете повеќе лимон и брусница.

Лесно кршливи нокти и коса

Ова покажува дека имате недостаток на витамин Б и калциум. Обидете се да консумирате поголеми количини на млеко, компир, мешунки, пченични зрна.

Претерана желба за сирова храна

Доколку имате желба за сирова храна, ова може да е знак дека имате проблем со црниот дроб, присуство на хеликобактер пилори или можеби гастритис. Сировата храна ги ублажува грчевите и го смирува желудникот.

Советите од овој текст се од информативна природа и секогаш кога имате симптоми на некое од наведените нарушувања, посетете го матичниот лекар, кој ќе ве упати на натамошно лекување.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Симптоми кои се јасен знак дека треба да го однесете детето на очен лекар Го покрива едното око, го држи телефонот премногу близу до лицето или многу чест...
Кои промени на стапалата и ноктите можат да бидат знак за некаков проблем со здравјето? Ако имате многу сува кожа којашто се лупи, и покрај добрата нега на стапалата, м...
Зошто понекогаш окото ни „игра“ и дали е знак за сериозен проблем? Играњето на окото е појава со која сме се соочиле скоро сите. Во повеќето случаи...
Рамни стапала кај деца: Што ги предизвикува и кога е време да побарате помош? Важно е да запаметете дека детето никогаш не треба да носи чевли што ги носело д...
Анемија кај децата: Како да ја препознаете и на што да внимавате? Анемијата не е нешто невообичаено, особено кај децата. Но, важно е да обрнете по...
Како да го зачувате и подобрите видот без носење очила? Вежби кои треба да ги применувате Имате потешкотии при читање, проблеми со отсјајот на светлата, а окото сѐ помалк...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg