Утринско или вечерно туширање - кое е всушност подобро за вас?


Утринско или вечерно туширање - кое е всушност подобро за вас?

Во светот постојат многу дилеми кои ги делат мислењата на луѓето, а една од нив е и преференцијата за утринско или вечерно туширање.

utrinsko-ili-vecherno-tushiranje-i-koe-e-vsushnost-podobro-za-vas-01.jpg

Сепак, се чини дека оваа дилема добива и научна поткрепа во корист на едниот избор и тоа од аспект на квалитетното спиење.

Сигурно сте забележале дека кога не сте добро наспани речиси ништо и да не функционира како што треба. Во тој контекст, треба да го префрлите туширањето за навечер, а во продолжение ќе објасниме и зошто.

Експертите за подобар сон сметаат дека туширањето пред спиење го релаксира телото и го ослободува умот, поради комбинацијата на топла вода и миризливиот гел за туширање. Иако бањањето во када е дури и подобар избор, оние кои ја немаат таа опција, можат и само со туширање.

utrinsko-ili-vecherno-tushiranje-i-koe-e-vsushnost-podobro-za-vas-02.jpg

Утринското туширање значи и будење доста порано, за да можете и да се истуширате и да се исушите. Но, навечер доволно е да одвоите само 20 минути и тоа најдоцна половина час пред легнување, за да ја започнете својата рутина која ќе ви загарантира полесен и попријатен сон во текот на ноќта.

Исто така, важно е дали сакате топол или ладен туш. Во тој случај, ако сте љубители на топлиот туш, туширајте се навечер, а доколку сакате брз ладен туш, правете го тоа наутро.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Навики коишто ги практикувате секојдневно, а ви го влошуваат здравјето Почнувајќи од станувањето од креветот, па сè до опуштањето после тежок ден, дено...
Ваши грешки и лоши навики поради кои сте подложни на настинки и вируси Сигурни сме дека секој од вас прави сè што може за да се заштити од преладеност,...
7 најчести причини зошто се здебелуваме кога сме под стрес Кога сте опуштени и добро расположени, лесно е да одберете да се напиете вода на...