Здравствени проблеми кои може да се решат ако не ги игнорирате знаците на телото


Здравствени проблеми кои може да се решат ако не ги игнорирате знаците на телото

Многупати, кога на телото му недостасува нешто, испраќа знаци, кои повеќето ги игнорираат и ги препишуваат на нешто друго.

zdravstveni-problemi-koi-mozhe-da-se-reshat-ako-ne-gi-ignorirate-znacite-na-teloto-01.jpg

Многу често, не забележувате кога ви недостасуваат одредени витамини, минерални и други важни супстанци, со кои може да си ги решите проблемите кои се резултат на сигнализација на телото.

Па така, ги игнорирате знаците кои телото ви ги испраќа кога има недостаток на магнезиум, калциум или фолна киселина (витамин Б9), која е неопходна за крвта, како и правилното снабдување со кислород.

Многу често, овие знаци не може да се препознаат одеднаш и може да се работи за исти симптоми како за нешто друго, но доколку забележите неколку од нив, време е да се посомневате.

Во продолжение, погледнете кои се симптомите за недостаток од фолна киселина во телото:

Когнитивни нарушувања – проблеми со меморија, концентрација, депресија

zdravstveni-problemi-koi-mozhe-da-se-reshat-ako-ne-gi-ignorirate-znacite-na-teloto-02.jpg

Болки во телото – глава, гради, нозе

zdravstveni-problemi-koi-mozhe-da-se-reshat-ako-ne-gi-ignorirate-znacite-na-teloto-03.jpg

Бледа кожа

zdravstveni-problemi-koi-mozhe-da-se-reshat-ako-ne-gi-ignorirate-znacite-na-teloto-04.jpg

Брзо заморување, вртоглавица и губење воздух од активности кои претходно не биле проблем

zdravstveni-problemi-koi-mozhe-da-se-reshat-ako-ne-gi-ignorirate-znacite-na-teloto-05.jpg

Дигестивни проблеми, повраќање, дијареа

zdravstveni-problemi-koi-mozhe-da-se-reshat-ako-ne-gi-ignorirate-znacite-na-teloto-06.jpg

Чирови во уста, отечен или вцрвенет јазик

zdravstveni-problemi-koi-mozhe-da-se-reshat-ako-ne-gi-ignorirate-znacite-na-teloto-07.jpg

Влошување на перцепцијата за вкус

zdravstveni-problemi-koi-mozhe-da-se-reshat-ako-ne-gi-ignorirate-znacite-na-teloto-08.jpg

Како да го зголемите нивото на фолна киселина?

Најлесно овој проблем може да се реши со правилна исхрана богата со фолна киселина (витамин Б9). За да го одржувате соодветното ниво, мора да јадете повеќе темно зелен зеленчук, како брокула, прокељ, спанаќ и аспарагус.

Би било одлично редовно да консумирате овошје, зрнеста храна, печурки и леб од цело зрно пченица.

Доколку ги забележите сите овие симптоми и се храните правилно, не значи дека сигурно ова е проблемот и би било добро да се консултирате со лекар за да направите проверка.

zdravstveni-problemi-koi-mozhe-da-se-reshat-ako-ne-gi-ignorirate-znacite-na-teloto-09.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Што ќе ни се случи ако никогаш во животот не видиме сонце? Научно е докажано дека сонцето има големо влијание врз расположението на луѓето,...
Ако ја носите погрешно, само ќе си наштетите – Како правилно се носи маска? Носењето маски во земјава стана задолжително, а очигледно ќе треба да се научиме...
Здравствени придобивки на ананасот, заради кои треба почесто да јадете Има многу витамини и минерали, помага за здравјето, за слабеење и освежување во ...

Најчитани неделава