Бања (лекувалиште) - Соновник - најобемниот македонски соновник | Sonovnik - CRNOBELO.com


Бања (лекувалиште)

Term Main definition
Бања (лекувалиште)

Внимавај на измама; лекување во неа: некој од деловното опкружување е нечесен.

Што значи сонување бања?

Сонување бања

Кога сонувате бања, тоа е предупредување да бидете внимателни кому му се доверувате. Веројатно имате потреба да разговарате со луѓето за проблем што ве мачи во последно време. Нема објективно да ја согледате ситуацијата и премногу ќе  верувате на личност што ја познавате краток временски период. Тоа може да ви се удри од глава, бидејќи сите ќе ги дознаат вашите тајни. За вас ќе кружат сите видови гласини кои можат да предизвикаат несогласувања со вашиот партнер и пријателите.

Лекување во бања на сон

Ако сонувате да се лекувате во бања, тоа подразбира дека некој од вашето деловно опкружување е нечесен. Ќе мора да бидете повнимателни кога потпишувате документи и работите со пари за да избегнете измами. Некој ви завидува и сака да го заземе вашето место во фирмата. Можно е претходно да сте биле груби кон таа личност, но со цел да ѝ укажете на грешките. Таа тоа не го сфатила и најмногу би сакала да ви го види грбот.

Некој друг се лекува во бања

Сонување дека други се лекуваат во бања значи дека сте загрижени за некој постар член на семејство кој има здравствен проблем. Во вас се води борба дали таа личност да ја однесе во установа каде би имала професионална грижа или вие да се грижите за неа. Можно е да станува збор за некој со кого би требало да го поминете целиот ден, што вашите обврски не го дозволуваат.

Не стигнувате ништо да сработите, па секој слободен момент го посветувате на таа личност. Свесни сте дека нема да издржите долго со тоа темпо и дека што побргу мора да донесете одлука. Во секој случај, некој ќе страда.

Барање бања

Ако во сон барате бања, тоа значи дека сте исплашени за своето здравје. Веројатно веќе некое време чувствувате симптоми кои претходно не сте ги имале, но се плашите да одите на лекар. Наместо тоа, барате дијагноза и лекови на интернет, што е сосема погрешно. Ќе мора да сфатите дека само стручњак може да ви помогне и дека треба да закажете преглед што е можно поскоро.

Кога сонувате дека некој друг бара бања, тоа значи некаков немир. Имате грижа што не ви дозволува да спиете мирно. Некој проблем од јаве сте го пренеле на сон. Доколку не го решите, соништата со вакво значење често ќе се повторуваат.

Патување во бања

Доколку сонувате дека патувате во бања, тоа значи дека ќе планирате патување со драги луѓе. Можно е финансиската состојба конечно да ви овозможи малку да се опуштите и да уживате повеќе. Не мора да значи дека ќе изберете некоја егзотична дестинација, но ќе ви годи и викенд патување со оние што ги сакате.

Кога сонувате дека некој друг патува во бања, тоа значи добри вести. Веројатно пријател или познајник ќе ви јави дека стапува во брак или чека бебе. Оваа информација ќе ве израдува и ќе се обидете да му/ѝ подарите поубав подарок.

Работење во бања

Ако сонувате дека работите во бања, тоа подразбира дека сте апатична и премногу чувствителна личност. Ве погодува секаков вид несреќа и тажните судбини на другите луѓе секогаш ги земате при срце. Пријателите често ве советуваат да се фокусирате само на својот живот, но вие повеќе сакате да им помагате на другите. Веројатно би требало да започнете со волонтирање за да направите некого среќен, а со тоа и да си помогнете себеси.

Доколку сонувате дека некој што го познавате работи во бања, тоа значи дека не сте доследни на своите планови и ветувања. Многумина ви замеруваат што не можете да одржите збор и што се чини дека не ви е важно како влијаете на другите луѓе со своите постапки. Вистината е дека сте станале многу мрзливи и дека понекогаш немате волја за ништо и за никого. Таа фаза би можела да потрае неколку месеци, а на вам е да се потрудите да не ги изгубите пријателите или работата поради своето однесување.

Живеење во бања

Кога сонувате дека живеете во бања, тоа значи дека копнеете за одмор и релаксација. Можно е вашите обврски во последно време да не ви дозволуваат да ги  „консолидирате силите“ и да одвоите некое време за себе. Потсвеста во сон ви порачува дека, колку и да сакате, нема да можете да го правите тоа долго време без квалитетен сон и одмор. Затоа, потрудете се подобро да се организирате за да добиете простор за одмор и релаксација.

Ако сонувате дека некој друг живее во бања, тоа подразбира потреба за дружење со драги луѓе што не сте ги виделе одамна. Поради работата, вие помалку сте ги занемариле партнерот и луѓето што ги сакате. Тие ќе почнат тоа да ви го  префрлаат, без оглед на тоа што се свесни дека немате многу избор. Можеби ќе успеете да испланирате излет или кратко патување со најблиските што исклучително ќе ви годи.

Заминување од бања

Кога сонувате дека заминувате од бања, тоа ја симболизира осаменоста што ја чувствувате веќе некое време, а делумно произлегува од вашата одлука да се дистанцирате од некои луѓе. Поминавте низ тежок период, но не сакавте да ги оптоварувате другите луѓе со тоа. Затоа ги „оттурнавте“ од себе во надеж дека ќе можат да ве разберат. Сепак, работите не се одвиваа како што сакавте, па изгубивте многу пријатели и познаници. Од друга страна, причините за тоа може да бидат во фактот дека сте биле премногу негативни и дека со таквиот став сте ги „избркале“ сите оние кои се обидуваат да гледаат на животот од повредната страна. Сега тоа ви се враќа и се чувствувате како да немате на кого да се обратите. Размислете дали е тоа така и сигурно ќе се сетите на некој што ќе биде среќен да се дружи со вас.

Доколку сонувате дека некој друг заминува од бања, тоа значи дека сте подготвени за нов почеток. Веројатно долго време размислувате за тоа како се најдовте во секојдневната рутина и како недостасува возбуда во вашиот секојдневен живот. Затоа конечно ќе се охрабрите и ќе донесете одлука да промените нешто. Можеби таа промена ќе биде мала, како промена на фризура, но похрабрите би можеле да одлучат да го сменат местото на живеење. Во секој случај, тоа добро ќе ви дојде и ќе се чувствувате поисполнето и посреќно.

Значењето на сонот може да биде поедноставно. Ако вие или некој од околината има повреда, веројатно размислувате да одите во бања, што се манифестира и во вашите соништа. Исто така, можно е да сакате да одите на одмор во бања, па  правите список на работи што ќе ги понесете со вас и активности со кои ќе се  занимавате.

Дефиниција за бања

Бањата е здравствено одморалиште богато со лековита вода, кал или воздух и служи да го забрза процесот на заздравување.

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg