Билки - Соновник - најобемниот македонски соновник | Sonovnik - CRNOBELO.com


Билки

Term Main definition
Билки

Собирање, берење: страв, болест, грижи; На ливада: оправдано сте спокојни.

Што значи да сонувате билки?

Берење билки во сон

Ако во сон берете билки, тоа предупредува на болест. Во наредниот период ќе се соочите со многу ситуации кои ќе ви создадат грижи. Вашето тело нема да може да издржи толку стрес, па затоа ќе ви порача дека мора да забавите и да се грижите за  здравјето.

Ова ќе ви биде потребно за да го промените начинот на живот и да започнете да се храните поздраво и да спортувате.

По некое време со поинаков начин на живот, ќе увидите дека тоа е најдоброто нешто што сте можеле да го направите за себе и за своето семејство. Ќе се обидете да влијаете и на нив да ви се придружат.

Ако сонувате билки на ливада

Кога сонувате билки на ливада, тоа симболизира оправдано спокојство. Ќе живеете во согласност со вашите принципи и ќе се трудите да бидете доследни на самите себе. Доколку имате деца, и нив ќе ги воспитувате да се однесуваат така.

Тоа ќе ви го донесе мирот што го заслужувате, а кога ќе погледнете наназад, не постои ни една работа поради која би се каеле.

Ако купувате билки

Сонувањето дека купувате билки подразбира дека ќе започнете да работите во ваша корист.

Секогаш се трудевте да им удоволите на сите, но сфативте дека тоа е залудно. Што и да направите, некој нема да биде задоволен. Затоа во иднина ќе настојувате да се усреќите себе без да им наштетите на другите.

Ако продавате билки

Доколку сонувате дека продавате билки, тоа укажува дека ќе заработувате на туѓа несреќа. Можно е дека некогаш сте измамиле некого или сте наплатиле нешто што не сте требале. Вашата потсвест ќе ви укаже на таа грешка, па затоа би било најдобро да не ја повторувате повеќе.

Исто така, може да се случи вашето работно место да има неблагодарна должност да им кажувате на луѓето лоши вести. Тоа ќе влијае на вас многу стресно и ќе ви треба долго време да закрепнете од таквите ситуации.

Ако сонувате камилица

Ако сонувате дека берете камилица, тоа значи дека сте загрижени за здравјето на блиска личност. Доколку, пак, пиете камилица во сон, тоа укажува на заздравување или подобрување на здравствената состојба.

Ако сонувате нане

Доколку во сон берете нане, можно е да запознаете личност која ќе ве воодушеви со своите ставови. Ќе сфатите дека можете многу да научите од него/неа, па затоа ќе настојувате да поминете што повеќе време заедно.

Кога сонувате дека пиете нане, веројатно ќе одлучите да ја смените работата, факултетот или местото на живеење.

Ако сонувате лаванда

Ако во сон берете лаванда, потсвеста ве предупредува дека големото количество на стрес кое моментално го чувствувате може да влијае на вашето здравје. Ќе мора да „стиснете на сопирачките“ за да не си направите голем проблем.

Кога сонувате дека сушите лаванда, тоа симболизира помирување. Ако сте во „затегнати“ или многу лоши односи со колега, пријател или член на семејството, комуникацијата меѓу вас ќе се подобри. Ќе одлучите да ги „закопате воените секири“ и да се прифатите едни со други со сите доблести и мани.

Доколку во сон некој ви подари лаванда, тоа значи дека конечно тешките времиња се зад вас. Во наредниот период работите би можеле да тргнат на подобро. Ќе имате повеќе енергија да се соочите со сите предизвици и ќе сфатите дека имате во што да уживате.

Ако сонувате анасон

Анасон во сон укажува на тоа дека ќе го смените мислењето за некоја личност. Ќе сфатите дека предрасудите ве спречувале да го/ја видите на вистински начин. Можни се нови, интересни пријателства.

Ако сонувате копар

Доколку во сон видите копар, тоа значи дека конечно ќе имате доволно време да се посветите на уживање со пријателите и семејството. Имавте многу работа во последно време и не стигнувавте да поминете време со оние што ги сакате. Тоа наскоро може да се промени.

Ако во сон јадете копар, можно е да сфатите дека вашата врска или брак не се такви какви што сте ги замислувале. Лошата комуникација со партнерот и недостигот на доверба меѓу вас може да бидат главните причини за развод или раскинување. Ако ви значи тој/таа, ќе мора многу да работите на тој однос.

Сушен копар во сон предупредува на неволји. Наскоро би можеле да се соочите со голем проблем, па затоа е важно добро да се подготвите.

Ако сонувате босилек

Кога во сон берете босилек, тоа укажува на среќа во љубовта. Ако сте зафатени, пред вас е еден многу убав период. Односот со партнерот ќе биде онаков како што отсекогаш сте сонувале. Доколку, пак, немате партнер, можно е да ви се случи голема љубов.

Ако во сон јадете босилек, тоа значи дека ќе уживате во кругот на семејството. Малите расправии нема да ви ги расипат односите.

Ако сонувате оригано

Доколку во сон видите оригано, потсвеста ве предупредува дека губите време на работи што никогаш нема да ви го дадат она што го сакате.

Веројатно постои нешто во што вложувате многу енергија. Би требало повторно да ја процените ситуацијата и да пронајдете попродуктивен начин за трошење време, пари и енергија.

Ако сонувате рузмарин

Ако во сон видите рузмарин, тоа значи дека со својот труд и работа сте стекнале статус на голем професионалец. Колегите уживаат да работат со вас затоа што секогаш знаете како најдобро да решите некој проблем. Тие често се потпираат на вас и ве ценат поради вашите бројни квалитети.

Доколку во сон јадете рузмарин, тоа укажува на фактот дека сте многу претпазливи кон вашето здравје. Се трудите да јадете различни намирници и да не претерувате. Добро е тоа што на време ги сменивте животните навики и воведовте повеќе физички активности во своето секојдневие.

Вашето тело во староста ќе ви биде многу благодарно.

Ако сонувате жалфија

Сон во кој гледате жалфија укажува на тоа дека би требало да послушате мудар совет на блиска личност. Разговорот со него/неа ќе ви даде еден свеж поглед на проблемите што ве мачат. Ќе му/ѝ бидете многу благодарни за тоа.

Кога сонувате дека садите жалфија, тоа значи дека ќе мора да го „затегнете ременот“ и да започнете да живеете во согласност со своите можности. Веројатно сте опкружени со оние кои имаат многу повеќе пари од вас. Се трудите да го следите нивното темпо, што не може да донесе ништо добро. „Повлечете ја рачната“ и гледајте реално на работите, бидејќи во спротивно би можеле да останете без сè.

Значењето на сонот може да биде поедноставно. Ако неодамна сте виделе билки, тоа ви оставило впечаток.

Дефиниција за билки

Билките се користат во официјалната или во народната медицина за да помогнат во лекување на луѓето или во зачување на нивното здравје.

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg