Бокал - Соновник - најобемниот македонски соновник | Sonovnik - CRNOBELO.com


Бокал

Term Main definition
Бокал

Добри вести, подарок; полн: опкружени сте со добри пријатели; пиење од него: среќа и добро здравје; скршен: некој позитивно влијае на вас, нова љубовна романса.

Што значи да сонувате бокал?

Ако гледате бокал во сон

Ако во сон гледате бокал, тоа значи дека ќе добиете подарок. Тој може да биде и во вид на добри вести што ги очекувавте веќе некое време. Доколку очекувате одговор од фирма со која би сакале да соработувате, тој ќе биде потврден. Тие луѓе ќе го препознаат вашиот потенцијал и со задоволство ќе ви дадат шанса да се докажете.

Ако сонувате полн бокал

Кога сонувате полн бокал, тоа укажува дека сте опкружени со добри пријатели. Знаете дека можете да се потпрете на нив во секое време и дека тие ќе споделат и добри и лоши работи со вас. Тоа ви е многу важно затоа што во пријателствата вложувате многу доверба, љубов и време.

Сметате дека вашите пријатели се, всушност, вашето огледало и се трудите да бидете опкружени со истомисленици кои позитивно ќе влијаат на вас и ќе ви помогнат да станете уште подобар човек.

Ако сонувате празен бокал

Кога во вашиот сон бокалот е празен, тоа е знак дека ви е потребен одмор. Секојдневните обврски ќе почнат да ве заморуваат и ќе сакате да одите некаде, барем само за викенд. Ќе ви биде важно да ја промените средината и да ги наполните батериите за новите походи што ве очекуваат.

Ако пиете вода од бокал во сон

Сонувањето пиење од бокал симболизира добро здравје. Ќе донесете одлука да ги промените штетните навики и да започнете да водите здрав живот. На почеток ќе имате искушенија и во многу моменти ќе посакате да се откажете и да се вратите на стариот пат. Меѓутоа, со текот на времето ќе увидите колку ви користи промената и тоа ќе ве мотивира да истраете во вашите намери.

Скршен бокал

Ако во сон видите скршен бокал, тоа подразбира дека вашиот партнер ќе има позитивно влијание врз вас. Ќе имате нова романса со личност која ви одговара во сè. До сега вие сте влијаеле на поранешните партнери кои очекувале да ги водите низ животот. Конечно ќе најдете некој на кого можете да се угледате и да побарате поддршка кога ќе почувствувате дека ви е потребна.

Ако купувате бокал

Сонувањето дека купувате бокал укажува дека ќе имате инвестиција која ќе ви користи во иднина. Можно е да вложите пари во нешто што нема да се исплати во блиска иднина. Околината ќе смета дека залудно потрошивте пари, но вие ќе се држите до плановите што ги направивте и резултатите нема да изостанат.

Ако продавате бокал

Кога во сон продавате бокал, тоа значи дека ќе се разочарате во драга личност. Ќе сфатите дека меѓу вас постои целосно неразбирање и ќе се запрашате дали сте го/ја  идеализирале цело тоа време или дури сега го покажал/а своето вистинско лице.

Ако подарувате бокал

Ако сонувате дека некому сте подариле бокал, тоа укажува на скриена желба да се покажете подобри отколку што сте. Се трудите да создадете идеална слика за себе, а притоа го занемарувате фактот дека има такви кои ве познаваат цел живот. Важно ви е да бидете во друштво на ценети и богати луѓе, иако вашата финансиската ситуација не оди во прилог на тоа.

Со потценувачки став кон оние кои немаат пари би можеле да го изгубите и последниот искрен пријател што го имате.

Ако во сон добиете бокал на подарок

Доколку сонувате дека некој ви подарил бокал, тоа значи дека во блиска иднина ќе се покаете поради донесена одлука. Веројатно ќе се најдете во комплексна  ситуација и нема да знаете како да реагирате. Поради тоа, вашиот следен потег ќе биде непромислен, па ќе ви треба некое време да ги санирате последиците од брзоплетоста.

Толкувањето зависи од видот на бокал кој го сонувате и од течноста што се наоѓа во него. Така, на пример, бокал со вода укажува на подобрување на материјалната ситуација, додека бокал со млеко значи дека ќе доживеете многу убави моменти полни со нежност. Ако сонувате бокал во кој се наоѓа вино во блиска иднина би можеле да се посрамотите пред поголем број луѓе.

Пластичен бокал

Пластичен бокал во сон симболизира страв за сакана личност. Можно е да ве оптовариле проблеми кои ги има некој од пријателите или член на семејството, па под тој впечаток сте отишле на спиење.

Можеби станува збор за здравствена или финансиска ситуација, а вие и не сте во состојба да влијаете на тоа. Не вреди да се јадете од грижи, туку покажете разбирање и поддршка, тоа понекогаш е од пресудно значење.

Стаклен бокал

Кога во сон ќе видите стаклен бокал, тоа значи дека ве очекува средба со интересна личност. Станува збор за некој што не сте го виделе одамна, а кон кого сте чувствувале симпатии претходно. Постои можност тој да ве покани на кафе, и вие со задоволство ќе ја прифатите таа покана. Доколку сте сами, можеби ќе ве разочара сознанието дека тој/таа веќе подолго време има партнер.

Керамички бокал

Бокалот од керамика симболизира убави моменти со семејството и пријателите. Ако не сте се сретнале долго време, сега е вистинско време за тоа. Дружењето со нив ќе го подобри вашето расположение и ќе ви даде енергија полесно да се справите со сите предизвици што се пред вас.

Сребрен бокал

Доколку сонувате сребрен бокал, тоа значи дека сте многу амбициозна личност која е подготвена да жртвува многу за да ја дојде до својата цел. Колку и да е добра оваа особина во деловниот живот, толку е лоша кога станува збор за приватни работи.

Навикнати сте сè да биде како што сакате и ви е тешко да направите компромис. Ако сакате да задржите некој покрај себе, ќе мора да „застанете на топката“ и да покажете разбирање, во спротивно ќе биде исклучително тешко да го пронајдете вистинскиот животен партнер.

Златен бокал

Златниот бокал во сон симболизира мир и благосостојба. Ако неодамна сте излегле  од комплицирана врска или сте имале финансиски, здравствени или семејни проблеми, веројатно се чувствувате исцрпено и празно. Ви се чини дека вложивте многу енергија во нешто што не се исплати.

Сепак, не треба да очајувате затоа што пред вас е еден сосема поинаков период. Во блиска иднина за вас настапува фаза без турбуленции, во текот на која ќе имате време да ги соберете мислите и детално да го испланирате следниот чекор.

Кристален бокал

Ако во сон видите кристален бокал, тоа значи дека во својата близина имате некој  кој се обидува да ве изманипулира. Тој ви се претставува како искрен пријател, но неговата вистинска цел е да го добие од вас она што го сака.

Му дадовте добар простор за маневрирање затоа што целосно се отворивте и ги кажавте своите најголеми тајни, стравови и планови за иднината. Тоа беше сосема погрешно, бидејќи тој/таа би можел тоа да го искористи против вас. Ако не го запрете тоа на време, би можеле да се најдете во незавидна позиција.

Значењето на сонот може да биде поедноставно. Ако неодамна сте виделе бокал, тоа ви оставило впечаток.

Дефиниција за бокал

Бокалот е сад за течност.

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg