Џуџе - Соновник - најобемниот македонски соновник | Sonovnik - CRNOBELO.com


Џуџе

Term Main definition
Џуџе

Ако видите кепец во вашиот сон тоа значи дека ви претстои добивка на лотарија, неочекувана среќа, веселба, пријатно изненадување.

Што значи кога сонувате џуџе?

Ако сонувате кепец или џуџе

Ако видите џуџе во сон, тоа симболизира пријатно изненадување. Веројатно ќе доживеете успех во игрите на среќа што ќе ви обезбедат доволно средства за да ги подмирите повеќето од вашите обврски во наредниот период. Ако учествувате со пријател, заедно ќе излезете со добитна комбинација и подеднакво ќе ги распределите освоените пари.

Ако сонувате дека сте џуџе или имате џуџест раст

Ако сонувате дека сте џуџе значи дека нема да имате храброст да му се спротивставите на некого. Можно е да сте сакале да се побуните против неправдата на која сте биле изложени долго време, но во никој случај не го наоѓате вистинскиот начин да ја реализирате таа идеја.

Силни сте само со зборови, но брзо потклекнувате и станувате помали од афионово семе во моментите кога е потребно да се премине на дела.

 Ако сонувате дека сте груби кон личност со низок раст

Ако сте груби кон џуџе во сон, тоа покажува дека ќе обвините невина личност. Може да се случи да направите грешка во врска со некој што не заслужил да добие ниту еден лош поглед, а камо ли да му кажете нешто грдо. Ќе бидете многу разочарани и соодветни да бидете изманипулирани од луѓе кои гледаат само на сопствените интереси, додека воопшто не се грижат за другите.

Ако разговарате со џуџе

Кога зборувате со џуџе во сон, тоа подразбира дека треба да ги следите советите на луѓето кои ви посакуваат добро. Некои од вашите постапки и одлуки со право се осудувани од луѓе од вашата непосредна околина, затоа што си нанесувате штета на себеси.

Обидете се да ги рационализирате работите и ќе видите дека со тоа не правите добро ниту себе ниту на другите. Запомнете, оние што ве сакаат сигурно не ви посакуваат зло и нивните намери воопшто не се лоши.

Сон во кој гледате како некој друг разговара со џуџе укажува на тоа дека сте дозволиле стереотипите да влијаат на вашиот живот. Вие сте личност која цврсто стои зад вашите верувања и ретко се премислува, дури и кога некој ќе ви докаже со аргументи дека не сте во право. Затоа често се наоѓате во ситуација кога лесно можете да „отпишете“ некои луѓе или дури и работни места поради предрасуди.

Потрудете се да размислувате надвор од рамките и дајте шанса на она што толку многу ве одбива, сигурно ќе го промените вашето мислење за многу работи, така што вашиот живот ќе биде подобар и поквалитетен.

Ако се расправате со џуџе

Ако се расправате со џуџе во сон, тоа е предупредување да не ги лекувате своите комплекси преку другите луѓе. Одлучете сами што ве мачи, другите луѓе не мора да страдаат поради тоа. Причината за многу конфликти во кои сте влегле во последно време сте токму вие, а не околностите што ве принудиле да го сторите тоа.

Ако во сон видите како некој се расправа со џуџе, тоа значи дека ќе застанете во одбрана на некоја личност. Можеби ќе забележите голема неправда направена кон некого и ќе се обидете да ја поправите. Вие сте личност која цврсто верува во човечката добрина и им дава на сите шанса да се приближат до вас.

Точно е дека сте доживеале некои непријатни и грди ситуации, но тоа не го сменило погледот кон животот. Некои би рекле дека сте наивни, но тоа едноставно не е точно.

 Ако се тепате со џуџе

Ако сонувате дека се тепате со џуџе укажува на тоа дека ќе имате предност пред непријателот. Можно е да ги поразите оние кои се обидуваат да ве загрозат со нивното оружје. Трпението и добрата стратегија се клучот за вашиот успех.

Сон во кој гледате како некој се тепа со џуџе значи дека ќе откриете нечии злобни намери. Ова е веројатно личност која дури неодамна влегла во вашиот живот. Сфаќате дека тој/таа не е целосно искрен/а и во голема мера сте сомничави кон него/неа.

Како и да е, вашите најблиски сметаат дека не сте во право и дека не сте му дале шанса да ви се покаже во вистинско светло. Времето ќе покаже дали сте биле во право.

Ако бегате од џуџе

Кога сонувате дека бегате од џуџе, тоа симболизира лоша проценка. Можно е да започнете проект во погрешно време или да вложите пари во нешто што не носи профит. Сепак, нема да претрпите некои поголеми последици, но сигурно ќе можете да извлечете поука од сето тоа.

Ако некој друг избега од џуџе во вашиот сон, тоа подразбира дека залудно се обидувате да ги помирите двете „завојувани страни“. Веројатно сте се нашле во „епицентарот“ на конфликт помеѓу две лица кои ви се подеднакво важни, па не можете објективно да гледате на ситуацијата.

Не сте послушале нечиј совет навреме да „излезете“ од него, туку сепак се обидувате да ги помирите. За да се случи тоа, и двајцата треба да покажат големо разбирање и компромис, што во моментов не е ни на повидок.

Ако се криете од џуџе

Ако сонувате дека се криете од џуџе значи дека не сте целосно искрени со вашата сакана личност. Има нешто за кое молчите затоа што се плашите да не го/ја повредите. Верувајте дека повеќе го/ја боли што мисли дека не му верувате. Ако мислите дека вашата љубов е доволно силна да го поднесе то, кажете отворено за што станува збор. Во спротивно, времето ќе ве натера да се дистанцирате уште повеќе еден од друг.

Ако криете некого од џуџе во сон, тоа имплицира дека ќе имате предност на важно натпреварување. Можно е да аплицирате за работа, и работодавците да сфатат дека сте многу покомпетентни од другите и дека ќе ви дадат шанса да го покажете тоа. Единственото нешто што може да го расипе ваквиот развој на ситуацијата е „врската“ што ја има друг кандидат.

Ако сонувате дека сте убиле џуџе

Овој вид на сон значи дека вашите најблиски ќе ве обвинат дека сте инфантилни и несериозни. Може да направите нешто што ќе ги изненади и шокира, и затоа ќе дојдат до заклучок дека сте незрели за вашите години. Вие не го гледате тоа така, но сте свесни колку брзо поминува животот и не сакате да го трошите само на „сериозни работи“.

Ако видите мртво џуџе во сон

Мртво џуџе обично симболизира големо внимание. Веројатно постои нешто што многу ве мачи и не можете да најдете начин да го решите. Можеби овој пат треба да му дозволите на времето да го стори своето. Не постојат „инстант“ решенија за некои проблеми, туку понекогаш мора да „тапкаат во место“ за да се решат. Не инсистирајте на нешто што знаете од самиот почеток дека нема да го донесе посакуваниот резултат.

Ако сонувате дека водите љубов со џуџе

Вие сте авантуристи или барем понекогаш сакате да бидете. Треба да им се препуштите на желбите и фантазиите затоа што само еднаш се живее.

Значењето на сонот може да биде многу поедноставно. Ако неодамна сте виделе џуџе, тоа сигурно ви оставило впечаток.

Дефиниција за џуџе

Џуџе (кепец, мало човече) е личност со многу низок раст.

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg