Едра - Соновник - најобемниот македонски соновник | Sonovnik - CRNOBELO.com


Едра

Term Main definition
Едра

Едра на брод значат дека ќе слушнете добри вести, додека искинато едро во сон значи дека ќе западнете во неволји.

Што значи да сонувате едро на брод (пловило)?

Ако сонувате едра на брод

Ако видите едра на брод во сон, тоа покажува дека ќе чуете добра вест. Ова е особено точно за вас ако не живеете во иста земја со вашиот партнер. Можно е повеќе да не сакате да се разделувате, но да имате сериозен разговор што ќе одлучи за вашата иднина.

Ќе сфатите дека на овој начин времето минува без никаква гаранција дека ќе бидете заедно. Штом вашиот партнер сфати дека сте сериозни, тој ќе стори сé за да ве задржи и да ви покаже дека неговите намери се сериозни.

Ако сонувате искинати едра на брод

Ако сонувате искинати едра на брод е предупредување дека ќе наидете на неволја. Веројатно, со свои напори, ќе постигнете голем успех што ќе ви овозможи признавање и почитување од животната средина. Сепак, на патот, ќе изгубите дел од себе и ќе започнете да ги цените нештата на кои порано не сте им придавале многу значење.

Вашите приоритети ќе се променат, па ќе бидете заслепени од пари и други материјални работи. Ќе се дистанцирате од луѓето кои секогаш ве поддржувале и ќе бидете блиски со оние кои ве сакаат поради корист. Кога ќе се појават посериозни проблеми, ќе сфатите колку не сте во право и дека сте оставени на свои раце.

Ако сонувате дека шиете искинати едра

Овој вид сон е порака дека залудно се обидувате да ги подобрите односите со некој што не сака. Можеби се работи за партнер, т.е. на поранешен партнер, пријател или дури и член на семејство. Честите расправии дури и за најбаналните работи целосно ве оддалечиле едни од други, и колку и да се обидувате да го промените тоа, другата страна едноставно не сака да соработува.

Можеби е време да се откажете, бидејќи иднината ќе покаже кој бил во право. Сигурно ќе ви биде тешко, но бидете свесни дека едноставно сте ги исцрпеле сите други опции.

Ако сонувате дека палите едра

Кога сонувате дека палите едра на брод, тоа е предупредување да се вардите од лукави и лицемерни луѓе кои ви ветуваат кули и градови, а се подготвени да ве „прободат од грб“. Сè додека имаат некаква корист од вас, тие ќе се обидат да бидат близу вас и кога несвесно ќе ја завршите својата задача, ќе ве остават без ништо.

Затоа, размислете за своите постапки и не дозволувајте другите да манипулираат со вашиот живот.

Ако сонувате дека кревате едра

Ако ги кренете едрата во сон, тоа подразбира дека сте подготвени да започнете ново поглавје во вашиот живот. Сте дошле до заклучок дека многу време сте потрошиле на погрешни луѓе, лоши работи и нешто што не ви донесе ниту материјално, ниту духовно задоволство.

Ви претстои многу стресен период во кој ќе се двоумите, но ако истраете во своите намери, резултатите нема да изостанат.

Ако сонувате дека спуштате едра

Ако сонувате дека ги спуштите едрата, тоа значи дека некој или нешто ќе ве присили да ги промените плановите. На почетокот ќе ви биде жал за тоа, но ќе се прилагодите на ситуацијата.

Обидете се да останете мотивирани и ќе можете многу брзо да продолжите таму каде што сте застанале. Во овој момент, трпеливоста е од клучно значење.

Ако сонувате бели едра

Белите едра симболизираат радост, среќа, мир и просперитет. Сето ова го чувствувате само кога сте со семејството и најблиските пријатели. Можно е да организирате дружење со сите оние што ги сакате или да ги однесете најблиските членови на семејството на кратко патување за да поминете што повеќе квалитетно време заедно.

Ако сте во врска или брак, можно е да поминете незаборавен одмор со партнерот на место каде што не сте биле порано.

Ако сонувате црни едра

Црните едра имаат спротивно значење од белите. Тие симболизираат тага, депресија и жалење за некои одамна поминати времиња. За нив често сонуваат луѓе кои излегле од долга емотивна врска, а сепак сметаат дека не го преболеле партнерот.

Ако сте од тие луѓе, време е да си дадете шанса да излезете од тој маѓепсан круг во кој се наоѓате во овој момент. Обидете се да го правите она што го сакате, а останувањето дома пред ТВ и еден куп слатки не е една од тие опции.

Ако сонувате сини едра

Сините едра се знак дека во блиска иднина ќе запознаете личност која радикално ќе го промени вашиот начин на размислување. Станува збор за некој кој е многу похрабар и поспонтан од вас и нема проблем да започне од нула по секој неуспех.

Ќе научите многу корисни нешта од него/неа, и ако станува збор за личност од спротивниот пол, можно е да влезете во емотивна врска. Сепак, разгледајте ги сите ваши разлики пред да започнете со нешто посериозно. Ако сакате нешто повеќе од пријателство, ќе мора да ја прифатите таа личност со сите доблести и маани.

Ако сонувате жолти едра

Жолтите едра се симбол на љубомора. Можно е во блиска иднина да направите сцена на вашиот партнер што ќе го налути. Бидејќи нема да обрнете внимание на вашето однесување во афект, па ќе покажете некои ваши квалитети што непријатно ќе го изненадат. Оваа грешка може скапо да ве чини.

Ако сонувате црвени едра

За мажите, црвените едра симболизираат несреќа. Можно е да стапите во врска со личност која, според мислењето на многумина, не е добар избор за вас. И покрај тоа што луѓето блиски до вас ќе ве предупредуваат за тоа, ќе бидете толку за заљубени што нивното мислење нема да ви биде важно.

Ако жена сонува црвени едра, тоа подразбира дека ќе запознае маж со кого ќе сака да го помине остатокот од својот живот. Станува збор за некој што ќе ви одговара во сè, и тој ќе се појави во моментот кога веќе ја губите надежта дека ќе најдете сродна душа. Тоа ќе ви ја врати вербата во луѓето и постоењето на вечна љубов.

Ако сонувате зелени едра

Зелените едра симболизираат успех. Можно е во блиска иднина да ги завршите студиите, да најдете нова работа, да започнете сопствен бизнис или конечно да соберете храброст да се доближите до личност која ви се допаѓа подолго време.

Во секој случај, среќата ќе ви се насмевне, но тоа не само што ќе биде резултат на среќни околности, туку и на голем напор, работа и посветеност. Ќе ги остварите вашите најголеми желби и ќе можете да бидете горди на себе.

Ако сонувате шарени едра

Ако видите едра со многу различни бои во сон, тоа е порака дека не смеете да го игнорирате она што ви го кажува детето во вас. Ако престанете да се радувате и наоѓате среќа во мали нешта, ќе ги изгубите квалитетите што ве издвојуваат од масата на другите луѓе.

Значењето на сонот може да биде поедноставно. Ако неодамна сте виделе едра, секако ви оставило впечаток.

Дефиниција за едра

Едро е крст распнат на брод што служи за негово движење.

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg