Еж - Соновник - најобемниот македонски соновник | Sonovnik - CRNOBELO.com


Еж

Term Main definition
Еж

Предупредува дека ве изневерува блиска, драга личност, љубомора.

Еж – што значи кога сонувате еж?

Интерпретацијата на ваквите соништа зависи од контекстот во кој се случуваат, како и од деталите и чувствата што ги придружуваат. Таквите соништа честопати се придружени со радост и возбуда, а повремено и со грижа и вознемиреност.

 Ако сонувате еж

Ако видите еж во сон, тоа подразбира дека не можете да се потпрете на никого. Вие сте личност која секогаш наоѓа време за другите, но никогаш за себе. Во состојба сте да жртвувате сè, вклучително и здравјето, за да им помогнете на луѓето за кои се грижите.

Логично е да очекувате ист третман, но се почесто имате можност да бидете сигурни дека секој се грижи за своите интереси и ги става своите потреби на прво место. Тешко ви е да ги поднесете разочарувањата и повторно ветувате дека ќе свртите нов лист и ќе го промените однесувањето.

Ако сонувате дека ве боцнал еж

Ако сонувате дека ве боцнал еж значи љубомора. Можно е да сте опкружени со луѓе кои уживаат да озборуваат и да го загорчуваат животот секому кого го сметаат за конкуренција. Бидејќи сте навикнати да успевате со вашата напорна работа, ќе ви биде тешко да верувате дека некој може да биде толку нечесен и злобен.

Ќе сфатите дека треба да се прилагодите на ситуацијата што е можно поскоро и да развиете одбранбени механизми што ќе ве штитат од неправда, но истовремено ќе ве спречат да се претворите во еден од нив со текот на времето.

Ако сонувате дека некој се боцнал од ежов трн

Ако сонувате дека некој друг се боцнал од еж, тоа симболизира недоразбирање. Веројатно ќе се скарате со вашиот партнер или член на семејство. Поводот ќе биде прилично банален, но други, многу посериозни теми ќе бидат отворени за време на таа дискусија.

Не смеете да си дозволите да кажете нешто во афект што не го мислите, бидејќи сигурно подоцна ќе се покаете.

Ако сонувате дека вие сте еж

Овој сон ја симболизира потребата да бидете поагресивни кога ситуацијата го бара тоа од вас. Луѓето ви кажуваат дека сте премногу нежни и затоа сите ве искористуваат.

Сакате да го промените тоа, но не можете да направите ништо. Со текот на времето, ќе научите како да ги препознавате оние што се покрај вас само за добро и ќе можете да се справите со нив.

Ако сонувате еж со младенчиња

Кога во сон ќе видите еж со младенчиња, тоа подразбира дека сте личност чие семејство е секогаш на прво место. За вашите најблиски, подготвени сте да направите сè што е потребно. Затоа честопати се жртвувате за да се чувствуваат подобро.

Сепак, пред успешна кариера, би решиле да поминете повеќе време со оние што ги сакате.

Ако сонувате дека сте нашле еж

Ако сте пронашле еж во шумата или на ливада во вашите соништа значи дека ќе имате среќа. Ќе ви се случи нешто за што сте мечтаеле подолго време. Може да добиете работа, да купите автомобил или да се преселите во странство.

Ако мечтаете дека посетите странска земја, наскоро ќе имате можност да го сторите тоа. Луѓето кои се моментално сами, би можеле да сретнат некој што ќе се покаже дека им е сродна душа.

Ако сонувате дека храните еж

Кога сонувате дека храните еж, тоа е потсетник да престанете да се криете и да не дозволите одбранбениот механизам да ве оддалечи од луѓето за кои се грижите.

Во минатото веројатно многупати сте биле повредени од нечие однесување, па сега не дозволувате луѓето да ви приоѓаат. Затоа честопати ги пропуштате можностите да бидете среќни и сакани.

Ако сонувате дека другите хранат еж

Ако во сон видите како некој храни еж, тоа значи дека некои работи не треба да ги земате лично. Ако, на пример, вашиот работодавец ви каже дека деловните резултати се слаби, тоа не значи дека ве смета за главен и единствен виновник за тоа.

Од друга страна, ако некој ви даде конструктивна критика, не мора веднаш да мислите дека сè  правите на погрешен начин.

Ако сонувате дека држите еж во раце

Овој сон обично симболизира некои позитивни промени. Можеби ќе најдете подобра работа, да добиете поголема плата или работите конечно ќе се подобрат за вас на факултет. За оние кои се несреќно заљубени, тоа значи дека саканата личност конечно ќе започне да ги забележува, а за оние кои се во подолга врска или брак, ќе планираат свои потомци.

Во секој случај, нема причина за грижа и страв, наскоро сите коцки ќе бидат подредени, така што ќе можете да уживате во вашите достигнувања.

Ако сонувате дека другите држат еж во раце

Ако во сон видите како некој држи еж, тоа значи дека ви недостасува храброст конечно да ги претворите вашите желби во реалност. Можеби сакате да започнете приватна деловна активност, да ја промените професијата, местото на живеење или дури и партнерот, но немате сила или храброст да направите такво нешто.

Наместо да лелекате над својата судбина, конечно треба да продолжите понатаму. Никогаш нема да знаете што сте можеле да сторите ако не се ни обидете.

Ако сонувате дека еж ви го преминал патот

Ако еж ви го пресече патот, тоа подразбира дека ќе ги поразите непријателите. Имате некој во вашата непосредна околина чии намери не ви се јасни, но скоро сте сигурни дека не се добри. Кога конечно ќе сфатите дека некој се обидува да ви наштети или повреди, ќе се обидете да го спречите да го стори тоа за никогаш повеќе да не му падне на памет да се игра со вас.

Ако сонувате дека сте згазиле еж

За жал, овој вид сон нема позитивно значење. Симболизира сомнежи, стравови и оддалеченост од најблиските. Можно е да паднете во криза на емотивно ниво. Врската со партнерот ќе се карактеризира со воздржаност, па дури и игнорирање.

Не смеете да дозволите недостаток на комуникација или различни мислења да влијаат на вашата врска. Ако сакате да го/ја задржите, обидете се да постигнете компромис со вашиот партнер/партнерка.

Ако сонувате дека сте убиле еж

Кога сонувате дека сте убиле еж, тоа обично значи дека ќе разочарате некого што ве идеализирал досега. Ќе покажете некоја страна од себе што не сте ја виделе претходно и по првичниот шок и изненадување, тоа скоро целосно ќе го промени нивното мислење за вас и нема да можете да сторите ништо за да го спречите тоа.

Мртов еж во сон е знак дека ќе се откажете од нешто. Можеби тоа е идеја или проект на кој работевте подолго време. Досега сте верувале во неговата исплатливост, но како одминува времето, ви станува појасно дека сте измамени. Нема причина да бидете фрустрирани и депресивни, бидејќи во тој процес сигурно научивте нешто ново што може да ви помогне во иднина.

Значењето на сонот може да биде поедноставно. Ако неодамна сте виделе еж или ве боцнал, тоа сигурно ви оставило силен впечаток.

Дефиниција за еж

Ежето е мал цицач од редот на бубачки кое има трње низ целото тело.

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg