Јагоди - Соновник - најобемниот македонски соновник | Sonovnik - CRNOBELO.com


Јагоди

Term Main definition
Јагоди

Ако јадете: расправија во домот, солзи; ако берете – видите: полесна болест, грижи, жалост.

Што значи да сонувате јагоди?

Ако сонувате дека јадете јагоди

Кога сонувате дека јадете јагоди, тоа значи расправија во куќата. Можно е во наредниот период да обрнете внимание на малите нешта што ве иритираат во домаќинството и да барате само причини за конфликт.

Повеќе од кога било, сакате да станете независни и да го напуштите домот, но реалноста ќе биде поинаква и ќе бара од вас прво да го завршите училиштето и да најдете работа за да се издржувате.

Ако со сонувате мирисот на јагоди

Ви претстои можна кавга во куќата, која ќе можете да ја избегнете со паметни постапки.

Ако сонувате дека собирате јагоди

Ако сонувате дека собирате јагоди укажува на тоа дека ќе работите напорно. Веројатно сте од оние луѓе кои не кренале ништо потешко од лажица до неодамна, но на таквиот живот наскоро ќе му дојде крај.

Ќе се најдете во непријатна финансиска состојба од која ќе треба да работите напорно и да работите работи за кои отсекогаш сте сметале дека се тешки и нехумани.

Ако видите јагоди во сон

Ако видите јагоди во сон, тоа симболизира романтични моменти. Вашиот партнер може да ве изненади со состанок што е важен за вашата врска/брак. Прво ќе бидете тажни затоа што ќе мислите дека заборавил, но кога ќе разберете за што всушност станува збор, тоа ќе биде најубавата прослава во вашиот живот.

Ако сонувате дека садите јагоди

Ако садите јагоди во сон, тоа значи дека ќе слушнете добри вести. Луѓето што чекаат на резултатите од тестовите, испитите, интервјуата за работа или интервјуата за виза, наскоро ќе дознаат дека нивната желба се остварила.

Од друга страна, ова може да важи и за вашиот приватен живот. Ако долго чекате личност што сакате да ви пријде, бидете подготвени, затоа што тој сон ќе се оствари многу брзо.

Ако сонувате дека другите луѓе садат јагоди

Сонот во кој гледате како некој сади јагоди укажува на тоа дека некој колега или пријател ќе ве замоли да му помогнете во некоја многу важна работа. Ова барање ќе дојде во најлош можен момент за вас бидејќи вие самите имате многу одговорности, но сепак ќе одлучите да ги задоволите неговите/нејзините потреби.

Ако сонувате дека купувате јагоди

Кога сонувате дека купувате јагоди, тоа подразбира дека некои од вашите постапки ќе наидат на осуда од околината. Луѓето ќе ве критикуваат дури и кога не ги знаат вистинските причини зошто сте направиле нешто.

Ќе ви пречи што никој не се ни обидува да се стави во ваша позиција или да размисли во каква ситуација се наоѓате. Сепак, мора да престанете да се обидувате да промените нечие мислење ако тој/таа не е подготвен да го стори тоа. Време е да престанете да обрнувате внимание на она што другите го кажуваат, а особено да се правдате секому за вашите постапки.

Ако сонувате дека продавате јагоди

Овој вид сон значи дека ќе ја постигнете својата цел без многу напор. Ќе сфатите дека не сакате да го поминете целиот свој живот во планирање, повикување и откажување и ќе започнете да живеете од денес за утре. Бидете подготвени на тоа дека вашиот план нема да го разберат блиски луѓе.

Ако сонувате дека некој ви подарил јагоди

Ако сонувате дека некој ви подарил јагоди, тоа подразбира дека имате скриени фантазии кои не сакате да ги споделите со партнерот затоа што се плашите дека тој/таа може лошо да реагира на тоа. Ако сте биле во врска од неодамна, веројатно треба да почекате со предлози како да го „зачините“ вашиот сексуален живот, а доколку сте во стабилна врска или брак, се подразбира дека вашиот партнер ве познава доволно добро и дека нема да биде шокиран од вашата идеја.

Ако сонувате дека некому сте му подариле јагоди

Овој вид сон обично значи негување чувства кон некој што не треба. Свесни сте дека не е во ред, но не можете да одите против сопствените чувства. Единствено што ви преостанува е да се надевате дека ќе ви помине и дека никој нема да ја дознае вашата мала тајна.

Ако сонувате дека сте украле јагоди

Кога сонувате дека сте украле јагоди, тоа е предупредување да бидете внимателни што правите. Несовесните потези и одлуки може да ве доведат во големи проблеми. Не потпишувајте договори ако не сте сигурни дека сте ја разбрале секоја ставка во нив и не позајмувате за да си дозволите нешто на што другите ќе му се восхитуваат.

Ако сонувате дека други луѓе крадат јагоди

Сон во кој гледате како некој краде јагоди е знак да се вардите од слаткоречиви луѓе. Имате некој во вашата непосредна околина чии намери не ви се целосно јасни. Затоа, немојте да му/ ѝ верувате, туку кажувајте им ги своите тајни, идеи и стравови само на луѓето за кои сте сигурни дека ви посакуваат добро.

Исто така, обрнете внимание на тоа како се однесуваат кон вас одредени колеги на работа, бидејќи постојат реални шанси некој од нив да се обиде да ви „подметне сопка“.

Ако сонувате зелени јагоди

Ако јадете незрели, кисели јагоди во сон, тоа укажува на заладување на односите со вашиот партнер или близок пријател. После еден, донекаде незгоден разговор, ќе сфатите дека вашите мислења на една тема се сосема различни и тоа многу ќе ве вознемирува и ќе се дистанцирате од таа личност.

Ако тоа е ваш партнер, вие сте должни отворено да разговарате, ако се грижите за вашата врска/брак.

Ако сонувате зрели јагоди

Зрела, сочна јагода предвидува убави емоции. Пред вас е многу поволен период за љубов. Оние кои се сами наскоро ќе запознаат личност која многу брзо ќе ги маѓепса, а оние кои се во врска или брак ќе почувствуваат уште поголема поврзаност со партнерот. Искористете ја следната фаза во вашиот љубовен живот.

Ако сонувате скапани јагоди

Расипаните јагоди се, за жал, многу лош знак. Вашиот најголем страв може да се оствари. Честопати е поврзано со некој близок. Можно е и двајцата да сфатите дека разликите меѓу вас се непремостливи и дека ќе одлучите да се разделите.

Ако сонувате исушени (суви) јагоди

Суви, т.е. исушени јагоди ја симболизираат можноста да ве изгори желбата за нешто или некого. Нешто што отсекогаш сте посакувале ќе се случи, но нема да го почувствувате задоволството што го очекувавте.

Ако сонувате јагоди со шлаг

Ако видите или јадете јагоди со шлаг во сон, тоа подразбира дека сте романтична личност и дека сонувате да имате една таква личност покрај вас. Можеби вашиот сегашен партнер воопшто не е романтичен, што не значи дека не се грижи и не ве сака, но дефинитивно би сакале да посвети малку повеќе внимание на малите нешта што ве прават среќни.

Значењето на сонот може да биде поедноставно. Ако неодамна сте виделе, собрале или изеле јагоди, тоа сигурно ви оставило впечаток.

Дефиниција за јагоди

Јагодите се вид на овошје кое припаѓа на семејството на рози (розоцеа).

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg