Јајца - Соновник - најобемниот македонски соновник | Sonovnik - CRNOBELO.com


Јајца

Term Main definition
Јајца

Ако јадете: веридба, среќа во љубовта, долг живот; ако вадите од гнездо: венчање со вдовец/вдовица; ако скршите: трачарење, озборување, непријатности; ако купувате: благосостојба во домот; ако бојадисувате: пречки на работа; расипано: болест, лутина.

Што значи да сонувате јајца?

Ако видите јајце во сонот

Среќа, добивка на работа. Ќе ви тргнат работите на деловен план овој месец и вложеното ќе ви се врати повеќекратно. Прилика за добра заработка.

Ако сонувате дека јадете јајца

Ако јадете јајца во сон, тоа симболизира среќа во љубовта. Можно е од самиот почеток на вашата врска да чувствувате дека ќе трае цел живот. И покрај претходните искуства кои се главно лоши, не сте биле толку внимателни и пресметани како што сте си ветиле. Сте виделе дека можете да се опуштите и за прв пат во животот да бидете она што сте.

Ако сонувате дека вадите јајца од гнездо

Кога сонувате дека вадите јајца од гнездо, тоа подразбира дека ќе се омажите за вдовец. И покрај противењето на вашето семејство, ќе бидете со личност која има брак зад себе и, најверојатно, со деца. Свесни сте дека имате многу обврски, но ќе процените дека тие не се доволна пречка да се откажете од намерата. Во некои моменти ќе се запрашате: „ што ми требаше ова“, додека во други ќе бидете задоволни од изборот што сте го направиле.

Ако сонувате дека сте скршиле јајце

Ако сонувате дека сте скршиле јајце значи дека ќе озборувате. Во вашата околина веројатно постои личност кон која сте заштитнички настроени и имате тенденција внимателно да го анализирате секое нивно движење. Веднаш штом ќе направи нешто со што не се согласувате, им кажувате на сите за тоа и го кажувате вашиот став. Иако имате најдобри намери, тој/таа нема да го сака вашето однесување и ќе ви замери што премногу се мешате во неговиот/нејзиниот живот.

Ако сонувате дека купувате јајца

Ако купувате јајца во сон, тоа значи благосостојба во куќата. Не можете да чекате да дојде викенд или некој друг ден кога сте слободни затоа што тогаш споделувате незаборавни моменти со вашето семејство. Сакате да одите заедно на пазар, да дистрибуирате домашни работи, како и многу други активности кои ве приближуваат и прават да се чувствувате сакани и заштитени.

Ако сонувате дека продавате јајца

Ако продавате јајца во сон, тоа подразбира дека ќе имате голема поддршка од семејството и пријателите во тешки моменти. Ќе сфатите колку сте среќни што имате луѓе покрај вас кои ве сакаат и почитуваат и подготвени се да ви помогнат во секое време. Сигурно ќе се обидете многу повеќе да им го посветите своето време во наредниот период.

Ако сонувате дека бојадисувате јајца

Ако сонувате дека бојадисувате јајца значи дека ќе имате пречки на работа. Можно е да добиете нов колега (нова колешка) кој/а ќе се меша во работи што не ги разбира и за кои не знае ништо. Истиот/истата ќе мисли дека е подобар/подобра од другите и ќе си даде право да критикува луѓе кои се многу поспособни и поискусни од него/неа. Најлошото нешто ќе биде што тој/таа ќе има поддршка од сопственикот, така што нема да смеете да му/ ѝ направите ништо.

Ако сонувате расипани јајца

Кога сонувате расипани јајца, тоа значи лутина. Веројатно ги обвинувате родителите за многу работи што, според вас, лошо ги направиле и ги обвинувате за неуспесите со кои сте се соочиле. Таквиот став ќе ве направи несреќна личност која нема да стане подобра се додека не најде сила да им прости и да ги прифати со сите свои маани.

Ако сонувате дека готвите јајца

Сон во кој готвите јајца може да значи дека сте под емотивен или физички стрес од која било причина. Некои ситуации и проблеми ве исцрпиле многу и се чувствувате како да „пукате во рабовите“. Време е да пронајдете „издувен вентил“ со тоа што ќе направите нешто во кое секогаш уживате. Одете на прошетка, прочитајте книга или планирајте кратко патување. Ова ќе ви помогне да ги „наполните батериите“ и да придонесете за намален стрес што моментално го чувствувате.

Ако сонувате дека лупите варено јајце

Ако лупите варено јајце во сон, тоа укажува на нови почетоци. Можеби ќе одлучите да промените некои животни навики, работа, место на живеење или дури и вашиот партнер. Ќе сфатите дека предолго сте се залажувале дека сте среќни, а всушност сте паднале во подлабока депресија. Добрата вест е дека сте свесни за ситуацијата во која се наоѓате и дека полека почнувате да работите на неа.

Ако сонувате дека тропате јајце за да го скршите

Овој сон симболизира грижа за некој близок. Веројатно сте загрижени за здравјето на член на семејството или пријател. Дополнителен стрес се создава со фактот дека не успевате да го убедите да посети лекар. Колку и да го предупредувате дека симптомите што ги чувствува не се безопасни, тој верува дека сè ќе биде во ред. Бидејќи е возрасен, не сте во состојба да направите ништо радикално. Не можете да го/ја земете за рака и да го/ја однесете на лекар, единственото нешто што можете да направите е да апелирате на неговата/нејзината совест и да продолжите да бидете голема поддршка.

Ако сонувате дека печете јајца

Сон во кој печете јајца сугерира семејно дружење. Можно е наскоро да соберете луѓе за кои се грижите и заедно да поминете убави и опуштени моменти.

Ако сонувате дека матите јајца

Кога сонувате дека матите јајца, тоа подразбира дека се обидувате да скриете некој дел од вашиот карактер од другите луѓе. Има нешто од што се срамите и настојувате другите луѓе никогаш да не дознаат за тоа, па дури ни оние за кои знаете дека се ваши искрени пријатели. Би ви било срам да станете предмет на озборувања и да одите со наведната глава во градот.

Ако сонувате дека гаѓате некого со јајца

Ако сонувате дека гаѓате со јајца одредена личност, тоа укажува на потиснат гнев или незадоволство. Веројатно нешто толку ве налутило, што од јаве се пренело на сон. Можно е за време на сериозна дискусија да сте дозволиле да ве понесат емоциите и да не сте успеале да го искажете своето мислење со аргументи и присебност.

Ако сонувате дека некој ве гаѓа со јајца

Сонот во кој некој фрла јајца кон вас е предупредување да бидете повнимателни кон луѓето околу вас. Во последно време сте нервозни, што влијае на вашата комуникација со најблиските. За да спречите поголеми конфликти, внимавајте што и како зборувате.

Ако сонувате расипани јајца

Ако видите или јадете скапани јајца во сон, тоа не е добар знак. Обично ваквите соништа укажуваат на загуба на имот или финансии. Ако се надевате на позитивен исход на судење или оставинско сослушување, пресудата може да ве разочара.

Понекогаш овој сон ја симболизира загубата на имотот во пожар, поплава или некоја друга природна катастрофа или трагедија предизвикана од човечка небрежност.

Третото и најчесто значење на соништата за расипани јајца укажува на подолг период на стагнација на работа, факултет или кариера. Можеби нештата не одат според планот, но тоа не значи дека треба да се откажете од вашите соништа.

Ако сонувате чоколадни јајца

Некој упорно ве лаже и се служи со невистини, а вие не сте во можност да ја видите лагата иако е очигледна.

Ако сонувате златни јајца

Финансиска добивка, можни добивки во игрите на среќа.

Значењето на сонот може да биде поедноставно. Ако неодамна сте купиле, скршиле или сте јаделе јајца, тоа сигурно ви оставило впечаток.

Дефиниција за јајца

Јајцата се јајца на животни опкружени со мембрани.

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg