Јама - Соновник - најобемниот македонски соновник | Sonovnik - CRNOBELO.com


Јама

Term Main definition
Јама

Ако копате: ќе западнете во долгови: расправија, болест, ако видите: ви се заканува несреќа; длабока: болест; плитка: загуба на имот.

Што значи да сонувате јама?

Ако копате јама во сонот

Ако ископате јама во сон, тоа е предупредување дека ќе паднете во долгови. Можно е да започнете бизнис во кој ќе инвестирате сè што имате. Нема да обрнете внимание на добронамерниот совет на луѓето кои ќе ве предупредат прво да ги ставите сите трошоци на хартија и да размислите дали вреди да ја почнете оваа деловна авантура.

Ако сонувате дека сте паднале во јама

Ако сонувате дека сте паднале во јама значи болест. Веројатно имате многу проблеми во животот, што најмногу влијае на вашето здравје. Семејните расправии и тешката финансиска состојба ќе придонесат да се затворите во себе, но и да испратите тивок повик до околината за помош, што ќе биде единствената шанса.

Ако видите јама во сон

Ако видите јама во сон, тоа подразбира дека ќе уназадите на работа. Ова е особено точно за вас, ако неодамна сте се преселиле на ново работно место. Ќе се најдете во друштво на луѓе кои сакаат да напредуваат, но кои нема да бидат подготвени да се мачат и да направат нешто конкретно по тоа прашање.

Ќе ви треба многу волја да не потпаѓате под нивно влијание и да ги зачувате работните навики што сте ги стекнувале цел живот.

Ако сонувате длабока јама

Кога сонувате длабока јама, тоа симболизира фатална љубов. Можно е да ја изгубите главата поради личност со која, поради некоја причина, не ве чека иднина. Нема да гледате на работите рационално, туку ќе сторите сé на ваша штета.

Кога ќе се разбудите и сфатите што сте направиле, ќе биде доцна да се каете за тоа.

Ако сонувате плитка јама

Ако сонувате плитка јама значи дека ќе изгубите дел од вашиот имот. Веројатно блиски роднини ќе побараат што им припаѓа со закон, без да обрнат внимание на моралниот аспект што е на ваша страна.

Иако вложеното време и пари ќе бидат неповратни, ќе ви биде многу потешко да паднете во рацете безмилосни и арогантни луѓе со кои некогаш сте биле блиски.

Ако сонувате дека некој друг копа јама

Овој вид сон е предупредување да бидете внимателни со кого работите. Вашето неискуство или наивност може да ве чини многу ако внимателно не ги изберете деловните соработници. Бидете особено внимателни кога работите со некого за прв пат и добро распрашајте се за неговата репутација.

Не се согласувајте на работни места кои не се во согласност со законот, затоа што многу лесно би можеле да паднете во стапица од која ќе ви биде тешко да излезете.

Ако сонувате дека некој друг паднал во јама

Ако во сон видите како некој паѓа во јама, тоа значи дека сте загрижени за вашата сакана личност. Можеби сте забележале дека нешто чудно се случува со вашиот партнер, дете или пријател, но тие одбиваат да ви се доверат.

Обидете се да го промените пристапот и дајте му време да одлучи дали да ви каже за што се работи или не. Бидете трпеливи и покажете разбирање.

Ако сонувате дека некого сте турнале во јама

Ако сонувате дека намерно сте турнале некого во јама, тоа подразбира дека се сомневате во искреноста на некои блиски луѓе. Неоправдано сте почнале да верувате дека ви „работат зад грб“. Пред да започнете да ги обвинувате за нешто што не го сториле, добро размислете дали сте во право.

Ако сонувате дека се обидувате да излезете од јама

Сон во кој се обидувате да излезете од јамата значи дека сте многу храбра и упорна личност, и што е најважно, имате завидна ментална сила која никогаш не ви дозволува да се распаднете пред пречките и предизвиците. За многумина, вие сте поддршка во животот, личност на која и верувате и на која секогаш можете да се потпрете.

Имајте на ум дека ви треба и вам ви треба поддршка, затоа не двоумете се да побарате помош кога ви е потребна.

Ако сонувате дека некој друг се обидува да излезе од јама

Кога во сон ќе видите како некој се обидува да излезе од јама, тоа подразбира дека некој пријател ќе ве праша за совет. Бидејќи никогаш не сте се нашле во таква позиција и бидејќи ова е многу деликатна тема, ќе ви биде тешко да му дадете совет.

Сепак, ќе се потрудите да го анализирате проблемот што е можно повеќе, така што она што ќе го кажете да има смисла и да и помогне на вашата сакана личност. Не преземајте одговорност за неговите/нејзините можни грешки, бидејќи секој сам носи свои одлуки и не е должен да ве слуша.

Ако сонувате дека сте затрупани во јама

Ако сонувате дека сте закопани во јама и дека не можете да излезете, тоа значи дека сте разочарани, тажни или дури и депресивни. Еден настан од блиското минато ве погодил многу силно и тешко се справувате со него. Дајте си време да закрепнете, но важно е што побрзо да „застанете на нозе“, за да не пропуштите многу убави работи кои сè уште ве чекаат во животот.

Ако сонувате дека некого затрупувате во јама

Ако затрупувате некого во јама во сон ја симболизира потребата да го задржите човекот покрај себе по секоја цена. Можеби чувствувате дека вашиот партнер се оддалечува од вас и дека има помалку и помалку потреба да покажува дека ве сака.

Од страв да не го изгубите ќе започнете да носите нелогични одлуки и да се однесувате чудно. Наместо да се сомневате во нешто, соберете храброст и искрено разговарајте со него/неа за тоа што ве мачи. Тоа е единствениот начин да дознаете дали можете или не можете да ја зачувате вашата врска/брак.

Ако сонувате дека му помагате некому да излезе од јама

Ако сонувате дека му помагате на некого да излезе од јама, значи дека вашата грижа на совест ве измачува бидејќи не сте му помогнале некому на јаве, а сте биле во можност да го сторите тоа. Можеби некој колега од факултет или работа ве прашал за совет, или некој пријател ве замолил да му помогнете за нешто, а вие сте го одбиле со многу убедлив изговор.

Сега се каете, но доцна е да поправите нешто. Ова е лекција за вас да не избегнувате да помагате доколку имате можност, бидејќи во спротивно совеста нема да ве остави на мир.

Ако сонувате дека сте пронашле јама

Кога сонувате дека сте пронашле јама, тоа подразбира дека ќе решите голем проблем што ве засега на деловен план или финансиите. Можно е да ги прилагодите трошоците за да не се плашите да банкротирате секој месец. Не е исклучено инвестицијата да се исплати повеќекратно.

Значењето на сонот може да биде поедноставно. Ако неодамна сте виделе, ископале или паднале во јама, тоа сигурно ви оставило впечаток.

Дефиниција на пештерата

Јамата е вдлабнатина во карстниот релјеф.

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg