Лажица - Соновник - најобемниот македонски соновник | Sonovnik - CRNOBELO.com


Лажица

Term Main definition
Лажица

Голема: ќе се најдете во пријатно друштво, добар апетит; мала: удобен живот.

Што значи да сонувате лажица?

Ако сонувате голема лажица

Ако видите голема лажица во сон, тоа укажува на тоа дека ќе се најдете во пријатно друштво. Можно е на патување да сретнете луѓе со кои одлично ќе се согласувате и кои ќе придонесат радо да се сеќавате на секој момент кога сте поминале со нив. Ќе се зближите многу брзо и ќе продолжите со дружење, што ќе прерасне во вистинско пријателство.

Друго значење е дека имате добар апетит. Може да се каже дека честопати имате прекумерна тежина, што ве оптеретува и ве прави незадоволни од вашиот изглед. Наместо да ја прободете лажицата, барате репете и консумирате нездрава храна со која нема да ги постигнете резултатите што би ги посакале.

Ако сонувате мала лажица (кафена лажичка)

Ако сонувате мала лажица тоа симболизира удобен живот. Вие сте личност која се одликува со умереност во сè што прави и сте во состојба да ги контролирате вашите чувства и желби.

Не секогаш ви е лесно, но задоволството што го чувствувате, на крајот, е доволна причина да останете доследни на себе и да се жртвувате себеси заради повисоки цели.

Ако јадете со лажица во сон

Ако јадете со лажица во сон, тоа подразбира дека некој се грижи за вас. Веројатно сте многу зафатени, но за среќа, имате личност која знае подобро од вас што ви треба. Може да биде партнер, татко, мајка или пријател. Вие сте безгрижни затоа што секогаш можете да се потпрете на него/нејзе без страв дека ќе ве изневерат или отфрлат.

Ако сонувате дека миете лажица

Кога сонувате дека миете лажица, тоа значи дека ве чека нова, профитабилна работа. Можно е да ви се даде можност да заработите пари, покрај работата што ја работите во моментов. Не ја пропуштајте оваа шанса!

Ако купувате лажици во сон

Ако сонувате дека купувате лажици, тоа подразбира дека без да ризикувате, нема да го постигнете замисленото. Сонувате да се збогатате и да станете дел од „високото општество“, но и понатаму продолжувате да го „грицкате животот“. Ако имате добра идеја, обидете се да ја реализирате.

Во спротивно, на крајот ќе станете огорчени затоа што не сте ги реализирале своите соништа.

Ако продавате лажици

Сонот во кој продавате лажици укажува на тоа дека треба да ја промените вашата исхрана. Силната, зачинета и брза храна лошо влијае на вашиот метаболизам, и почнува да влијае негативно на вашето здравје. Ако се чувствувате слабо и уморно, тоа е знак дека треба да вклучите малку повеќе свежо овошје и зеленчук на вашето дневно мени.

Ако сонувате дека лижете лажица

Сон во кој лижете лажица покажува дека сте незадоволни од односот со вашата сакана. Изгледа дека давате многу повеќе отколку што добивате. Често мислите дека вашиот партнер е себичен, а во исто време целосно ги игнорирате убавите работи што тој ги направи за вас.

Обидете се да бидете поотворени и искрени и со себе и со него. Можеби вашите очекувања се премногу големи.

Ако се огледате на лажица

Ваквите соништа се производ на вашето мислење за себе. Ако одразот на лажицата што го гледате ви се допаѓа, тоа подразбира дека сте задоволни од себе и од сè што досега сте постигнале. Меѓутоа, ако не ви се допаѓа она што го гледате, тоа значи дека сè уште ве вознемируваат некои комплекси.

Ако гризете лажица

Кога грицкате лажица во сон, тоа подразбира дека сте нервозни. Веројатно се соочувате со проблем на јаве, па затоа сте го пренеле тоа непријатно чувство во сон. Ако видите како некој друг гризе лажица, тоа значи дека ќе чуете непријатни вести.

Ако украдете лажица

Ако сонувате дека крадете лажица, тоа значи дека вашата шега ќе ја сфатат премногу сериозно оние на кои им е упатена. На кратко, ќе навредите некој близок со вашата непромисленост. Ако некој ви украде лажица во сон, тоа подразбира дека ќе претрпите штета. Можно е некоја голема инвестиција да не ви се исплати.

Ако пронајдете лажица во сон

Ако сонувате дека сте пронашле лажица, тоа е знак на сигурна добивка.

Ако изгубите лажица во сон

Кога ќе изгубите лажица во сон, тоа подразбира дека некој план нема да ве успее.

Толкувањето може да зависи и од видот на лажицата која ја сонувате. Нашиот соновник ги содржи следниве варијации:

Пластична лажица

Ако видите или користите пластична лажица во сон, тоа подразбира дека сте премногу пребирливи кога станува збор за работата. На крајот на краиштата, прифатете ја понудата што ви е „пред нос“ за да имате со што да ги платите сметките. Во меѓувреме, барајте што ви одговара. До тогаш, секоја заработка ќе служи за одредена цел.

Дрвена лажица

Ако видите или јадете со дрвена лажица во вашиот сон, тоа значи дека сте многу прилагодлива личност. Вие сте во можност да ја искористите секоја ситуација во ваша корист. Ретко се случува да се најдете во криза и да се чувствувате загрозени поради тоа. Можеби тајната е во тоа што секогаш му давате предност на разумот пред емоциите.

Метална лажица

Сон во кој гледате метална лажица укажува на тоа дека сте прилично едноставна личност. Не ве интересираат скапи работи и не се стремите другите да стекнат впечаток дека имате пари врз основа на вашиот изглед. Ќе ги пренасочите средствата што сте ги зачувале за патување или екскурзија, наместо да си купите нешто луксузно.

Златна лажица

Златната лажица симболизира големо богатство. Сепак, во сон може да значи предупредување дека трошите премногу. Треба да бидете помудри ако сакате да си обезбедите безгрижна иднина за себе. Ако рационално управувате со вашите пари денес, тоа може да се исплати утре.

Сребрена лажица

Сребрената лажица во соништата обично се поврзува со деловниот аспект од вашиот живот. Имате вештини што многу други ги немаат. Треба само да пронајдете начин да ги искористите максимално. Малку повеќе верба во себе не би било на одмет!

Скршена лажица

Кога во сон ќе видите или користите скршена лажица, тоа подразбира дека ќе ја изгубите материјалната или духовната поддршка. Некој на кого многу сте му се потпирале повеќе нема да биде дел од вашиот живот. Ова ќе ве „вознемири“ и тешко ќе се прилагодите на новонастанатата ситуација. Но, сметајте ја оваа промена како можност за растење, време е конечно да се осамостоите.

Валкана лажица

Ако користите валкана лажица во сон, таа, за жал, симболизира несреќа. Можно е да сте задоволни со нечии остатоци. Можеби сте во тајна врска со зафатена личност која нема намера да го напушти партнерот заради вас, или чувствувате дека вашиот работодавец ви плаќа премалку во однос на тоа колку приход му донесувате.

Значењето на сонот може да биде поедноставно. Ако пред скоро време сте јаделе со лажица, тоа сигурно ви оставило впечаток.

Дефиниција за лажица

Лажица е дел од прибор за јадење со којшто се јаде течна и полу-течна храна.

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg