Леб - Соновник - најобемниот македонски соновник | Sonovnik - CRNOBELO.com


Леб

Term Main definition
Леб

Ако месите леб: ве очекуваат големи грижи; ако јадете леб: богатство, добри и моќни пријатели; ако печете леб: среќа и задоволство во семејството; ако видите леб: без потреба не им се доверувајте на пријателите.

Што значи да сонувате леб (векна, погача, лепиња, леб)?

Ако сонувате леб

Ако јадете леб во сонот, тоа значи дека не им се доверувате на пријателите непотребно. Секогаш тргнувате од себе и се обидувате да ги запознаете сите, но ќе откриете дека многумина не мислат така. Некои ќе ве слушаат со цел да ви помогнат, додека други ќе ја злоупотребат вашата искреност.

Времето и искуството ќе ви помогнат да научите да ги разликувате и да знаете точно колку можете да кажете.

Ако сонувате дека месите леб

Ако месите леб во сонот, тоа е предупредување дека ве очекуваат големи грижи. Можно е во наредниот период да имате непланирани трошоци што ќе донесат значителни промени во вашето домаќинство.

Сите членови на семејството ќе треба да научат поекономично да управуваат со својот буџет, по што ќе го ценат секој денар повеќе и подобро ќе се справат во тешки ситуации.

Ако сонувате дека јадете леб

Кога сонувате да јадете леб, тоа покажува дека имате моќни пријатели. Со право се чувствувате безгрижно и опуштено затоа што сте свесни дека сте опкружени со луѓе кои секогаш ве исполнуваат. Заслужувате таков третман затоа што сте добра и коректна личност која не ја злоупотребува ситуацијата, но се обидува да помогне колку што може.

Ако сонувате дека печете леб

Ако ​​сонувате дека печете леб симболизира задоволство во семејството. Едвај чекате да заврши крајот на работното време и другите обврски и што побрзо да дојдете во вашиот дом и да бидете во друштво на оние кои ве прават среќни. Уживате во споделени моменти исполнети со смеа и разговори за време на кои си муабетите едни со други за сè што ви се случува, разменувате искуства и споделувате совети.

Ако сонувате дека сечете леб

Сон во кој сечете леб укажува на збунетост. Во моментов сте во фаза од животот кога не знаете ни што сакате. Од една страна, би сакале сè да остане исто бидејќи не сакате да излезете од вашата комфорна зона, а од друга страна, треба да промените нешто.

Можеби не е лошо прво да започнете со мали работи, и ако ви се допаѓа, лесно ќе донесете одлука што подразбира големи промени.

Ако сонувате дека купувате леб

Ако купувате леб во сон, тоа значи дека сте пријателски настроена личност која ужива да ги пречекува гостите. Најдобро ви одговара кога некој ќе ве посети и кога можете да го почестите со ручек, вечера или колачи. Уживате да подготвувате храна за другите и затоа не сакате да јадете сами.

Познати сте како гостопримлив домаќин во чиј дом секој се чувствува како дома.

Ако сонувате дека продавате леб

Овој вид на сон укажува на тоа дека е крајно време да покажете иницијатива и подготвеност за учење и работа со цел вашиот работодавец да ве награди. Предолго сте задоволни со „трошки“ и сметате дека нема начин да напредувате во вашата кариера.

Сепак, сосема е сигурно дека не сте во право. Започнете да се докажувате и тоа сигурно ќе ви се исплати еден ден.

Ако сонувате дека сте украле леб

Сон во кој крадете леб, за жал, нема позитивно значење. Овој сон симболизира мизерија, сиромаштија, штета или загуба. Можно е вашата инвестиција да не се исплати или да доживеете трошок што го надминува вашиот месечен буџет.

Не очајувајте, вашето време допрва доаѓа. Потребно е само малку повеќе трпеливост и концентрација, за да не пропуштите добра прилика „под нос“.

Ако сонувате дека фрлате леб

Ако фрлите леб во сон, тоа значи дека ќе пропуштите добра деловна можност затоа што се плашите од ризик. Не сте подготвени да се откажете од безбедна работа за да започнете сопствен бизнис.

Свесни сте дека тоа бара многу повеќе време, напор и инвестиции, па затоа останувате „заглавени на исто место“. Да мислевте поинаку, веројатно ќе бевте многу побогати досега.

Ако сонувате топол леб

Ако видите свеж, топол леб во сон, тоа значи дека вашата среќа ќе ви се насмевне. Конечно, коцките ќе почнат да се редат. Ќе доживеете успех во бизнисот, но и во љубовта. Конечно ќе сфатите дека целата жртва што ја дадовте имала некоја смисла. Луѓето кои долго чекаат за работа ќе добијат одлична понуда за работа.

Ако сонувате мувлосан леб

Кога сонувате да јадете мувлосан леб, тоа подразбира дека се плашите од сиромаштија. Вие сте штедлива личност и секогаш имате пари во „кутијата“ за „црни денови“.

Вие не трошите и кога можете да си го дозволите тоа. Оваа навика ја стекнавте затоа што честопати ви недостасувало нешто порано во животот. Затоа, од време на време, си остварувате мала желба за себе, но секогаш гледате дека не ве чини многу. Со овој начин на размислување ќе си обезбедите безгрижна и мирна старост.

Ако сонувате црн ('ржан леб)

'Ржаниот леб ги симболизира добрите односи во семејството. Вие пораснавте во средина каде што отсекогаш сте имале поддршка за вашите идеи, потреби и планови. Затоа мислењето на вашето семејство е од најголема важност за вас.

Никогаш не сте се чувствувале напуштени или осамени, бидејќи сите во вашата куќа се секогаш подготвени да дадат giveубов и внимание. Тоа сте им го пренеле и на вашите пријатели, колеги и познаници, па затоа важите за личност која нема комплекси и нема проблем да му помогнете на некој што е во неволја.

Ако сонувате пченкарен леб

Ако јадете леб од пченка во сон, тоа е знак дека треба да ја слушате вашата интуиција. Ситуацијата во која се наоѓате во моментов не може да се разгледа рационално, па можеби ќе треба да го „прифатите советот што ви го дава вашиот стомак“.

Ако сонувате интегрален леб

Таквите соништа често ги сонуваат луѓето кои држат диета или некоја посебна диета. Ако ова не е случај со вас, тогаш станува збор за здравствена заштита. Веројатно сте решиле да промените некои животни навики, да јадете подобро и да поминете повеќе време во движење.

Бидете мотивирани и тоа ќе стане ваш животен стил во блиска иднина.

Ако сонувате тост леб

Тост леб симболизира замор. Можно е да имате премногу обврски во последно време и да не сте успеале воопшто да се опуштите. Веројатно сте исцрпени од сето тоа и имате потреба да го поминете денот во пижами, не правејќи апсолутно ништо.

Нема причина да не го сторите тоа. Одвојте слободен ден за да го правите само она што го сакате. Ова ќе ви помогне да ги „наполните батериите“ и да се подготвите за нови деловни и приватни предизвици.

Значењето на сонот може да биде многу поедноставно. Доколку пред скоро време сте јаделе, печеле, меселе или сте виделе леб, тоа сигурно ви оставило силен впечаток.

Дефиниција за леб

Лебот е основна намирница во исхраната, која се состои од брашно и вода, додека други состојки се додаваат по желба.

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg