Хостел за планинари на раб на глечер


Хостел за планинари на раб на глечер

hostel-za-planinari-na-rab-na-glecer-1

Големата цевка на врвот на Алпите измеѓу Италија и Франција не е остаток од некоја несреќа, туку е хостел кој собира 12 луѓе. Направен е за планинарите кои можат да се сокријат овде ако ги начека лошо време или умор.

Во хостелот има дрвени кревети, кујна, трпезарија и дневна соба. Сместен е на врвот на глечерот Фрибуз, а сите соби имаат фантастичен поглед.
Хостелот го осмислиле италијански дизајнери, а спонзориран е од Италијанскиот алпинистички сојуз.

Изградбата е завршена минатата пролет кога хостелот е и отворен за јавност. За време на работите, хеликоптерите носеле материјал на висина од 3000 метри надморска височина, а експертите рекле дека целата конструкција е сигурна, иако изгледа дека провалијата може да го проголта секој момент.

- Одморалиштето за планинари е големо достигнување. Материјалот од кое е изработено е со висок квалитет и е сосема сигурен. Хостелот има и бесплатен интернет – изјавил портпаролот на дизајнерот.

hostel-za-planinari-na-rab-na-glecer-2

hostel-za-planinari-na-rab-na-glecer-3

hostel-za-planinari-na-rab-na-glecer-4

Би можело да ве интересира:

10 Инстаграм профили за сите кои ја сакаат Италија Обидот да се претстави сето она кое Италија може да го понуди во само неколку сл...
10 плажи во Италија со најчиста вода, каде ќе сакате да го поминете летото Италија е прекрасна земја која има многу да понуди кога станува збор за шетање, ...
10 мистерии зад познатите туристички атракции за кои 90% од луѓето не знаат Постојат многу познати ремек-дела и туристички атракции низ светот кои добро ги ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg

Најнови игри

Животот е полн со разни обврски и одговорности, но основна и најважна е одговорноста што ја имаме кон себе.
Ерин Брокович